Кој е Слави Трифонов: Го викаат ДОЛГИОТ

Бугарски пејач- еден од најнаградуваните, музичар, ТВ-презентер, шоумен, продуцент и политичар.

Станислав Тодоров Трифунов е роден на 18 октомври 1966 година во селото Тодорово кај Плевен. Хороскопски знак е Вага.

Познатиот бигарски водител и пејач е роден во семејството на Тодор и Здравка Трифонови. Слави завршил средно музичко училиште и семестар на Музичката академија со виола. Заедно со Петар Курумбашев и Љубен Дилов, Слави Трифонов е првиот продуцент во БНТ.

Во раните 90-ти се појави студентската продукција Ку-Ку, во која тие учествуваа со Камен Воденичаров, Мартина Вачкова, Тончо Токмакчиев, Август Попов, Влади Варгала, Зуека, Стефан Рјадков. Варгала го ценел неговиот талент кога, во пресрет на 1 март 1991 година, Слави му продал мартеница. Тимот се дели неколку пати се додека не стигне до ТриВоди - Трифунов, Воденичаров и Дилов, кои стојат зад проектот Каналето.

Во 1998 година, Трифунов стана продуцент и водител на шоуто Хашове. Тој беше отстранет од БНТ по единствениот пренос на 8 февруари. Во тоа време, Трифунов ги вложи парите од бугарската музичка компанија што ја основа, а на која е главна sвезда, во својот ТВ проект.

Во есента 2000 година Трифунов го направи првото издание на Шоуто на Слави на БТВ. Тој е директор на продуцентската куќа Седум-осмини АД. Компанијата ги произведува емисиите The Fame Show, реалното шоу Убавицата тверот, Survivor 1, Музички идол, Танц со ѕвездите...

Како пејач издаде 18 албуми. Во 2004 година, таа изведе дует, Хелена Папаризу, победничка на Евровизија, наречена „Зошто?“

На 20 април 2007 година, Слави Трифонов се повлече поради проблеми со видот. Тој се врати на малите екрани на 9 јули 2007 година. Според некои, вистинската причина за повлекување е препирањето со шефовите на бТВ. Според други, ова било очаен обид на шоуменот да го подигне својот катастрофално опаѓачки рејтинг.

Потоа активно се инволвира во политичката сцена во Бугарија. Ја основа партијата „Има таков народ„. За безо време неговата партија изразна во една од наголемите, а на најновите избори во Бугари доби и најмногу гласови. Сега Слави има можност да формира влада.

Познат е по тоа што често е анти македонски настроен.

Инаку, жените на шоуменот се бројат на прсти, барем што се однесува до познатите личности. Го викаат „долгиот“, а тој не сака медиумите да пишуваат за неговиот личен живот. Љубоморно си ги крие чувствата. Последната подолга врска му е со балерината Мартина Огнјанова од „Магаданс“...

Извор: Слава.бг и За Јената.бг