Лек за сѐ во само една чаша дневно: Го зајакнува имуниот систем и вид, а превенира и многу болести

Воведете моркови во вашата секојдневна исхрана, вашето тело ќе ви биде благодарно. Еве што ќе направи целиот овој моќен зеленчук за вашето здравје!

1. Го зачувува здравјето на кожата

Сокот од морков е одличен за вашата кожа благодарение на бета-каротин, лутеин и ликопен. Бета-каротин, меѓу другото, ги намалува воспалителните процеси и помага раните побрзо да зараснат. Со честа потрошувачка на овој супер здрав нектар, ќе забележите дека вашата кожа станува поубава и посјајна, а брчките се помалку изразени бидејќи морковот е одличен сојузник против стареење!

2. Го подобрува видот и го штити здравјето на очите

Бета-каротин, лутеин и зеаксантин од сок од морков се вистински сојузници за здравјето на вашите очи, кои исто така го подобруваат видот во текот на ноќта. Бета-каротенот во телото се претвора во витамин А, кој е клучен за здравјето на очите и добриот вид, дури и во зрелоста.

Благодарение на лутеин, редовното консумирање на сок го намалува ризикот од катаракта и макуларна дегенерација, кои сѐ повеќе влијаат на постарата популација.

3. Го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар

Со конзумирање на една чаша сок од морков секој ден, значително ќе го намалите оксидативниот стрес, како и ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Сокот од морков, исто така, го намалува т.н. лош холестерол, кој е поврзан со срцеви заболувања, а исто така го стимулира производството на жолчка, што е клучно за варење на маснотиите. Едно истражување исто така покажа дека зголеменото внесување моркови во телото може значително да го намали ризикот од срцев удар.

4. Превенција на разни форми на рак

Честото консумирање на морков и сок од морков, покажало истражувањето, може да спречи некои форми на рак, како што се леукемија, простата, јајници и рак на дојка.

Каротеноидите, особено бета-каротенот, дејствуваат во телото со тоа што го запираат оштетувањето на ДНК, мутациите на клетките и воспалителните процеси. На овој начин, тие обезбедуваат силна заштита од рак.

5. Го зачувува здравјето на мозокот и ги зајакнува неговите функции

Сокот од морков, исто така, придонесува за функцијата на мозокот, ја подобрува меморијата и ги зајакнува когнитивните функции. Морковот го намалува оксидативниот стрес во мозокот и на тој начин го спречува слабеењето на сигналите испратени од нервите.

Ако сакате значително да го намалите ризикот од деменција и Алцхајмерова болест, редовно пијте сок од морков.