Лудило: Ролекс часовник со парчиња од вселената

Човечката фасцинација со космосот успеа да се инфилтрира во светот на часовниците, па затоа ние секогаш со нетрпение ја очекуваме нивната манифестација на нов, фантастичен начин ...

Кога ова ќе се случи на еден модел на Ролекс, нашето срце прескокнува... Rolex Daytona Meteorite додава нова димензија на класичната тема што се поврзува со оваа серија часовници од 1963 година. Настанот Watches & Wonders беше најдоброто место за презентирање на оваа нова колекција, која се состои од три модели - Бело злато, жолто злато и злато евероуз. 

Сите три варијанти го задржуваат куќиштето со дијаметар од 40 mm и механизмот Caliber 4130, што е лајтмотив на неодамнешните модели на Дејтона. Метеоритниот бирач е клучна состојка во оваа мешавина. Мораме да истакнеме дека ова не е прв Rolex Daytona со редок материјал на бирачот - Ref.116509 го стори тоа одамна, но со далеку помалку привлечна футрола од не'рѓосувачки челик и римски бројки кои дефинитивно не се баш омилени кога станува збор за модерни часовници. Трите црни подбројки на позициите 3, 6 и 9 часот изгледаат прекрасно.

Бидејќи станува збор за модел на Космограф, ќе добиете хронограф со бројачи од 12 часа, 30 минути и 60 секунди. Исто така, дел од приказната е резерва на енергија од 72 часа, со сертификат Ролекс Суперлатив хронометар. Сите три варијанти се водоотпорни до длабочина од 100 метри.

Веруваме дека сите три модели наскоро ќе станат култни и иконски, односно дел од саканите колекции на многу љубители на познатата марка ширум светот.