Македнија го победи Алжир, прв триумф на СП во Полска

Македонија го победи Алжир со убедливи 40:25 и стигна до првата победа на мундијалот во Полска.

По трите порази во првата фаза, триумфот над Алжир е добредојден за враќање на самодовербата.

Најефикасни во македонската репрезентација со по седум голови беа Дејан Манасков и Жарко Пешевски.