Не, ова не е авион, ова е автомобил: Видете каков

По втор пат во рок од девет месеци, на аукција ќе се најде во продажба необична лимузина базирана на авион, попознат како Learmousine ...

Моделот „Лирмузин“ првпат го привлече вниманието на светот пред три години, кога се појави во една епизода од шоуто „Смешни возења“. Сопственикот наводно платил повеќе од еден милион за да го оживее овој автомобил, а во тоа време единственото нешто што сакал да го стори е да се раздели од него по висока цена од пет милиони долари.

Mecum Auctions го истакна овој модел на својот настан за продажба во Инди, што се одржа од 23 до 28, 2020 година, но не успеа да се продаде, за максимална понуда од 600 000 американски долари...

Конструиран од човек познат како Дан Харис во Бенд, Орегон, овој уникатен модел некогаш бил приватен авион, пред неговиот творец да додаде специјални рамки на тркалата за кои, наводно, биле потребни околу две години за истражување, дизајнирање, развој и создавање. 

Карактеристичната надворешност на оваа лимузина има црвена боја, и бидејќи веќе не работи како авион, страничните монтирани турбини на моторот се заменети со звучници.

Моделот Learmousine се напојува со 8,1-литарски Chevrolet Vortec V8 мотор со 400 КС, така што, и покрај фактот дека необичната машина има скоро пет и пол тони, сепак може да развие брзина до 160 км на час.