Недопирлив: Ова е врв на автомобил од BUGATTI

Луксузната марка на автомобили најде начин да го направи Бугати уште поневеројатен ...

Францускиот производител на суперавтомобили неодамна го претстави новиот Pur Sport, чудо од супер автомобил од 3,6 милиони американски долари. Pur Sport носи нова аеродинамичка конфигурација, построги поставки за суспензија, надградени менувачи и гуми со високи перформанси.

Аеро надградувањето на новиот Chiron Pur Sport започнува со агресивен преден дел, фалејќи се со широки отвори за воздух во предниот браник. Исто така, постои преден разводен дел што го прави возилото да се изгледа многу пошироко и да произведува поголема моќност од кога било.

На задниот крај на автомобилот доминира огромно задно крило со распон од 1,90 метри и создава силна зафатна сила, додека зачудувачкиот дифузер исто така придонесува за беспрекорен изглед на автомобилот, агилност и аеродинамика.

Од страните, овој хипер автомобил изгледа уште поубав, бидејќи јаглеродните влакна убаво се мешаат со основната боја.

Bugatti Chiron Pur Sport  и понатаму продолжува да ја црпи моќта од масивниот 8,0-литарски V16 мотор кој испорачува 1.500 коњски сили и 1.600 Nm вртежен момент. Но, овој хипер-автомобил ќе забрза од 60 до 120 км на час скоро две секунди побрзо од „стандардниот“ Chiron и ќе може да се трка со најголема брзина од 350 км на час.