Никола Роквиќ утре пристигнува до целта, му остануваат уште малку километри до манастирот Свети Нектариј Егински, а еве колку милиони собра

Никола Роквиќ тргна по „патот на добрината“ до манастирот Свети Нектариј Егински во Грција, а по пат собра пари кои ќе ги даде за помош.

Никола Роквиќ и неговата фондација „Семејство“ собраа 31 милион динари за помош на онкологијата во Србија, а аџилакот на Никола наскоро завршува, бидејќи утре треба да стигне до целта.

- Драги луѓе, Господ помага. Се надевам дека сите сте добро, еве сме на дофат на Атина, дај Боже, утре да пристигнеме на пристаништето Пиреја и потоа со траект до Егина, а од местото каде што ќе се спуштиме до манастирот е 7 километри и до Атина 50 км, утре со Господ напред треба да поминеме 57 километри. Ви благодариме за поддршката, ви благодарам за вашите молитви, ви благодарам за вашата љубов, за вашата вера. Останете со нас во мислите дека ќе ја достигнеме целта. Морам да ви кажам дека денеска собравме 31 милион динари, одиме денеска и утре јако, овој пат за детска радост – изјави тој во своето видео.

Никола Роквиќ замина на патувањето пред 30 дена.

- Целта е на повидок!!! Со Божја помош и благослов на св. Нектариј, утре треба да пристигнеме во Егина! Утре е најпребирливиот ден по километража, околу 57 км растојание! Спомнете нè во вашите молитви драги луѓе и поддржете ја мисијата со уплати - напиша пејачот во објавата.

Инаку, Никола јавно се заблагодари на Јелена Ѓоковиќ за донацијата, како и на Александра Пријовиќ и Филип Живојиновиќ кои исто така ја поддржаа неговата мисија.

-Им помага Господ на драги луѓе, еве 25 ден, јас сум на 22 километри, го продолжуваме ова патување за детска радост и собираме пари за детска онкологија во Ниш. Би сакал јавно да и се заблагодарам на Јелена Ѓоковиќ, која ја поддржа нашата мисија и даде донација од срце. Јело, поздрави го Ноле, да сте живи, Господ да ве благослови - рече Никола.

Фото: Инстаграм
Извор: Kurir.rs