Новиот M8 на BMW: Како во луксузен хотел

Новиот М8 доаѓа во две верзии, имено натпреварот Grand Coupe и Grand Coupe Competition.

Секогаш сме возбудени кога BMW компанија претставува нешто ново затоа што знаеме дека чекаме автомобил од прва класа што ќе ги задоволи сите наши возни параметри. Ова е токму она што се случи со новиот М8 Гранд Купе, кој доаѓа со малку помоќен брат близнак, кој го носи името Competition во своето име.


И двата модели на BMW ќе бидат произведени во ограничено издание од само 400 единици, што значи дека само мал број луѓе ќе можат да ги задржат овие феноменални возила.

Најмладиот модел БМВ доаѓа со многу промени што најмногу се рефлектираат во надворешноста, имено поагресивното и аеродинамичкото тело, поголем аспиратор, редизајнираните спортски браници и модернизираните фарови.

Внатрешноста е исто така малку редизајнирана и надградена, така што љубителите на моделот ќе имаат што да очекуваат, бидејќи BMW се обидува да се чувствува внатре во новиот М8 како во луксузен хотел.

Под хаубата на двата модели лежи 4,4-литарски твин-турбо V8 мотор, но со моделот Grand Coupe произведува 600 КС, додека моделот Competition има уште 30 коњи, што го прави возбудлив побрз и стартер.

Стандардниот модел постигнува брзина од 0 до 100 км на час за 3,2 секунди. Сепак, разликата се рефлектира во брзината, бидејќи редовното Grand Coupe достигнува 250 Km / h, додека Competition може да ја надмине брзината од 300 Km / h.

Двете модели ќе бидат пуштени во продажба од април 2020 година, а цените сè уште не се познати.