Новиот ВУХАН: Епидемијата на ковид -19 се прошири од кинескиот град Нанџинг до Пекинг и пет други провинции

Најмалку 200 луѓе се заразија со корона вирусот, откако првиот случај на инфекција во Нанџинг беше откриен на аеродромот на 20 јули.

Откако епидемијата на коронавирус целосно беше ставена под контрола во градот Бухан, местото од каде започна се што е поврзано со Ковид-19, сега повторно се стравува од нови зарази. Но, не се работи за Вухан, туку за кинескиот град Нанџинг, а државните медиуми веруваат дека ова е „најлош бран на епидемијата од Вухан.

Сите летови од Нанџинг ќе бидат прекинати до 11 август, пишува „Глобал тајмс“, повикувајќи се на неименуван извор.

Официјалните лица ги искористија критиките за да започнат со тестирање на населението во градот, а Ксинхуа вели дека сите 9,3 милиони жители на градот, вклучувајќи ги и посетителите, ќе бидат тестирани.

Официјалните лица веруваат дека новиот бран на епидемијата е поврзан со видот на делта на вирусот корона и дека се проширил понатаму бидејќи бил откриен на прометниот аеродром, објави Би -Би -Си.

Тестирањето покажа дека инфекцијата се проширила во најмалку 13 градови, вклучувајќи ги Ченгду и Пекинг.

Глобал тајмс, сепак, забележува дека се верува дека новиот бран е во рана фаза и може да се стави под контрола.

Извор.Блиц.рс