Објавена цената на новиот GENESIS модел: Мерцедес сигурно ќе се вознемири

Со агресивно ниски цени и луксузни опции, џипот со средна големина го потресе овој сегмент од пазарот ...

Во последните четири години, брендот Genesis се здоби со репутација за производство на атрактивни луксузни модели на седан, кои се исто толку добри или подобри од најбараните производи од Германија или Јапонија, но за неколку илјади долари помалку. Денес, SUV моделите се вистински хит на пазарот на автомобили, а Genesis не можеше да се најде на тој фронт сè додека не го претстави својот GV80.

Новиот, со средна големина е прекрасен и однадвор и однатре, додека компанијата нуди импресивно искуство во возењето. Додека се очекуваше дека во полето на цени ќе биде вистински конкурент на најпопуларните модели на денешницата, тој всушност чини околу пет илјади долари помалку од мерцедесот БЕЛ 350, или 48.900 долари.

Кога станува збор за стандардната понуда, брендот Genesis беше поштеден. Тој нуди адаптивна контрола на крстарење, автоматско сопирање за пешаци и велосипедисти, следење на слепи аголи, предни и задни сензори за паркирање, бришачи со детекција на дождови, пристап без клуч и друго.

Стандардни внатрешни удобности вклучуваат предни загревани мемориски седишта, прилагодлив волан, десет воздушни перничиња и прилагодливо осветлување на околината. Може да се поврзе со услугите на Apple CarPlay или Android Auto преку својот 14,5-инчен екран, додека има и октагонален дисплеј за аналогни метри. Со дванаесет звучници, SUV Genesis нуди и врвен аудио систем. Ако се прашувавте дали Mercedes GLE-Class доаѓа со целата оваа стандардна опрема, одговорот е секако не.

Основниот модел GV80 се напојува со 2,5-литарски четирицилиндричен мотор со турбополнач, кој ја испраќа својата моќ до задната оска. Можеме да очекуваме некаде околу 300 КС. Погонот на сите тркала е како опција, додека секој GV80 ќе користи осумстепен автоматски менувач.

Тркала од 22 инчи, панорамски покрив, кожен тапацир и повеќе, се дел од премиум понудата која ќе ве чини околу 70.000 американски долари. Според брендот, тие веќе имаат 6.000 резервации за овој модел, кои ќе пристигнат кај дилерите во текот на летото.