Ова е Алпскиот орел: Најдобриот Шопард часовник

Кога Карл Фридрих Шојфел имал 22 години и работел во друштво на неговиот татко Карл Шојфел III - Шопард - дошол до идеја…

Марката Chopard беше позната по тоа што создава прекрасни парчиња накит и часовници изработени од злато. Карл Фридрих сакаше да скија и сакаше часовник што ќе може да го носи додека се движеше нагоре по падините. „Ми треба часовник направен од челик, а не злато“, му рече тој на својот татко. „Достапен и спортски“, додаде тој. Така, создаден е часовникот St.Moritz, кој официјално беше промовиран во 1980 година. Тој постигна огромен успех - дури 50.000 примероци беа продадени, пред да се пензионира пред околу дваесет години.

Децении подоцна, синот на Карл-Фридрих, Карл-Фриц, кој тогаш имаше седумнаесет години, беше практикант во компанијата „Chpard “, која тогаш беше предводена од неговиот татко, заедно со тетката Керолин. „Застанав во канцеларијата на татко ми, а моделотSt.Moritz  беше на неговото биро. Го прашав „Дали е ова нешто ново?“. Кога неговиот татко објасни за што се работи и дека неговото време одамна поминало,  Карл-Фриц не се согласувал. „Ако малку го освежиме, тоа би било совршено за денес“. Неговиот татко не бил убеден, но неговите баба и дедо биле. Тајно, зад грбот на Карл-Фридрих, тие работеа четири години да создадат прототип на освежениот модел. На крајот, Карл-Фридрих не можеше да им каже не.

Новото издание на моделот се вика Алпски орел, а официјално беше лансирано на планинска падина кај Гстаад. Карл-Фридрих стави кожна ракавица на раката, ја исправи и беше пречекан од белоглав орел што слета непречено.

Како дел од новото лансирање, Chopard поддржува и нова фондација, Eagle Wing, која беше развиена како обид да се зачува кревката алпска околина, без оглед дали станува збор за глечери кои исчезнуваат или загрозени орли. Семејството поседува куќа во овој дел од светот многу години. „Поминав многу време тука во зима, качувајќи се на планината и ги видов овие ретки птици“, рече Карл-Фридрих. Нивното зачувување и зачувување на пејзажот е нешто што е блиску до срцето на ова семејство.

Природната убавина на овој дел од светот го инспирираше дизајнот на моделот Alpine Eagle. Сказалката која ги брои секундите изгледа како пердув, додека кобалт синото бирање е направено како птичјо око. Ременот, создаден како почит на моќноста на планинските камења, е изработен од специјално развиен луцентен челик, кој претежно е рециклиран, двојно растопен, антиалергенски, отпорен на гребење и полесен во боја од традиционалниот челик.

Друга разлика е фактот дека од 1996 година, Chopard користи свои механизми. Алпскиот орел крие механички механизам за самостојно намотување Chopard 01.01-C, со моќност од шеесет часа и сертификат COSC.

Една работа остана иста- како и St.Moritz, алпскиот орел има осум завртувања во својата база. Достапен е во две димензии - 36 и 41 мм. Цените на моделот се движат од 10.500 евра за големиот челичен модел, достигнувајќи до 30.500 евра за помалата верзија, но со дијамант и злато.