ПО 20 ГОДИНИ ЕГЗИЛ СЕ ВРАТИ ВО АВГАНИСТАН: Кој е мула Абдул Гани Барадар наречен Месар?

Ситуацијата во Авганистан сe‘ уште е многу напната, особено во Кабул, каде што паралелно со евакуацијата на странците од аеродромот, талибанските власти се консолидираат откако во неделата го зазедоа градот со речиси пет милиони жители без да испукаат куршум!

Талибанците ги собираат своите протерани водачи со намера да формираат власти, а по 20 години егзил, Мула Абдул Гани Барадар, попознат по прекарот Месар, се врати во Авганистан.

Години во затвор

Тој е еден од највлијателните команданти на екстремисти, пренесува Daily Mail. Тој помина дел од егзилот во Катар и учествуваше во преговорите со американските претставници кога беше договорено повлекување на американските војници од Авганистан.

Мула Барадар се смета за водечка фигура на политичкото крило и се сметаше за претседател на Исламскиот емират на Авганистан, како што земјата ќе се нарекува во иднина.

- Дојдовме до победа која не ја очекувавме. Треба да покажеме смирение пред Алах. Сега е време за тестирање и докажување. Сега треба да покажеме дека можеме да и служиме на нашата нација и да го обезбедиме нејзиниот безбеден и мирен живот - рече Барадар, повикувајќи ги борците да останат дисциплинирани.

Месар, кој е еден од највлијателните команданти, беше поздравен како херој

Тој беше уапсен во 2010 година во Пакистан, а пакистанската разузнавачка служба го уапси во синџири за да и покаже на Америка дека не соработува со Талибанците. Тој беше ослободен во 2018 година и веднаш се приклучи на талибанскиот преговарачки тим.

Фактот што се сретна со Мајк Помпео, поранешен американски државен секретар и директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), како и со Ванг Ји, шеф на кинеската дипломатија, сведочи за влијанието што го има меѓу екстремистите. Зад маската на дипломатот се крие немилосрден воен командант. Месар учествуваше во војната против СССР и соработуваше со џихадисти од целиот свет. Тој тесно соработуваше со Мула Омар, талибански водач, за чија сестра се ожени. По влегувањето на американските војници во Авганистан, тој организираше неколку терористички напади.

Освен Месар, значајно влијание во талибанското движење има и Хаибатулах Ахунџада, кој се смета за духовен водач и близок соработник на Ајман ал Завахири, кој го презеде водството на Ал Каеда по ликвидацијата на Осама бин Ладен. Тука е и Сираџудин Хакани, син на Хакани, познатиот командант од војната против СССР. Се верува дека тој бил одговорен за сите операции во источен Авганистан.

Важно место во хиерархијата, исто така, му припаѓа на Мула Јакуб, син на основачот на Талибанците Мула Омар, кој е шеф на екстремистичкото воено крило.

Извор: Курир.рс/А. П.

Фото: PROFIMEDIA