Полусвесна, почина во операционата сала: Митот за смртта на принцезата Дајана

Иако ја нема повеќе од две децении, таа сепак е една од најважните кралски фигури во модерната историја, со многу шпекулации и теории на заговор за нејзината смрт - од фактот дека нејзината смрт беше трагична несреќа, па се до фактот дека сè беше планирано и наместено.

Според официјалните информации, автомобилот на Дајана во кој се наоѓал и нејзиниот тогашен партнер Доди Ал-Фајед и возачот Хенри Пол, удрил во еден од столбовите на тунелот во кој поминале за време на нивниот одмор во Париз на 31 август околу полноќ. Возачот и Доди беа мртви на лице место. Нив ги придружуваше телохранителот Тревор Рирс-Џонс, кој беше единствениот преживеан од несреќата, додека Дајана почина четири часа подоцна во болница.

Неколку минути по несреќата, полусвесна на задното седиште, со скршена глава и градите, Дајана, според Џонс, тивко го повикала Доди да и помогне со зборовите дека е заглавена и дека и треба под итно помош. На нејзината смртна постела, таа беше снимена од папараци кои ги следеа низ цел Париз. Околу 01:00 часот утрото, информациите за несреќата стигнале до палатата во Шкотска преку амбасадорот, каде биле поранешниот сопруг на Дајана, Чарлс и неговата мајка, кралицата Елизабета Втора. Чарлс бил известен дека Дајана доживеала сообраќајна несреќа, но дека само ја скршила раката.

Преку новинарите околу 3:30 часот по полноќ, принцот и кралицата дознале дека Дајана починала на операционата маса. Следуваше хаос. Елизабета го убеди Чарлс да не ги буди принцовите, туку да им ја соопшти тажната вест само наутро.

Чарлс бил во паника. Тој знаел дека јавноста ќе го обвини за сè и се плашел дека е загрозен самиот опстанок на монархијата. Тој дополнително бил преплашен од медиумското внимание што одеднаш ќе ја окупира неговата љубовница Камила, која таа вечер го тешела по телефон. Кога наутро им рекле на Вилијам и Хари дека нивната мајка починала, тие ги однеле на миса додека во Лондон владеел општ хаос.

Чарлс отишол со сестрите на Дајана со приватен авион да го земат телото.

Јавноста полуде, кралицата беше повикана, а некои дури и имплицираа дека таа е одговорна за убиството на принцезата Дајана.

Погребот, кој траеше повеќе од пет часа, беше одржан на 6 септември. Дури три милиони луѓе беа на улиците во Лондон, а преносот го следеа скоро три милијарди луѓе.

На крајот, на денот на погребот, кралицата прошета меѓу многубројните цвеќиња и букети пред палатата, се поклони пред ковчегот на Дијана и го спушти знамето над палатата Бакингем на половина копје, за прв пат во историјата. Вилијам и Хари седеа покрај нивните татко и баба во црквата. Ниту еден од нив не одржа говор, но беше забележано дека кралицата неколку пати суптилно му се поклони на ковчегот на Дајана. Дајана беше погребана на имотот на нејзиниот татко, на остров среде езерото. Сепак, теориите на заговор за нејзината смрт не престануваат ниту денес.

Според некои теории, принцезата била убиена од непријатели на семејството Фајед. Името на Мохамед ал-Фајед постојано се вмеша во теории на сомнителни зделки, поткуп на членовите на парламентот, па дури и трговија со оружје, па многумина веруваат дека главна цел на несреќата била Доди. А, присуството на принцезата било совршен начин да се сврти вниманието од вистинскиот мотив.

Таблоидите имаа теорија дека кога починала, Дајана била бремена. Ова е повторно информација која е искривена на многу начини и која донела огромни приходи на жолтата штампа. Една опција што е покрената е дека таа носи дете на Доди, а евентуалниот брак меѓу нив бил непријатен за премногу луѓе. Оваа теорија ја изнесе Крис Лафајет, поранешен вработен во списанието „Пари мач“, кој исто така напиша книга за Дајана. Книгата излезе точно на десетгодишнината од смртта на принцезата, а во неа Лафајет објаснува колку луѓе би биле погодени од можната бременост на Дајана.

Друга теорија вели, авторот не само што ги цитира тајните служби, кралското семејство или деловните партнери на Фајед, туку исто така истакнува дека не треба да се занемаруваат малите играчи во шемата - имено многубројните љубители на Доди. Познат по неговите авантури и плејбој слава, синот на милионерот поплави многу дами со скапи подароци и брачни завети. Една од нив, поранешната манекенка Кели Фишер, дури тврдеше дека Доди бил верен за неа кога починал со Дајана.

Теорија на Крис Лафај е дека Дајана била бремена од нејзиниот поранешен љубовник, за кои многумина сметаа дека е голема љубов во нејзиниот живот - пакистанскиот кардиохирург Хаснат Кан. Француски новинар цитираше таен документ од архивата на една париска болница, со кој се докажува дека во моментот на нејзината смрт принцезата била бремена десет недели, а нејзината врска со Доди траела околу еден месец.

Дури и истакнати пакистански семејства, кои беа остро против врската на Кан со Дајана, се вклучени во теориите на новинарите. Фактот дека книгата е објавена точно на десетгодишнината од смртта на принцезата, многумина се прашуваат дали ова не е само уште еден обид да заработат пари од трагедијата.

Секако, како и со смртта на други познати личности, има сомнежи дека смртта на Дајана дека е лажирана. Се вели дека принцезата и Доди ја исценирале својата несреќа и смрт, за да можат да се повлечат на приватен остров и да живеат непречено од никого. Раѓањето на ваквите теории е сосема природно, според психолозите, бидејќи кога заминува лице од такво значење за луѓето, нормално е неговата смрт да биде доведена во прашање, бидејќи е тешко да се стави крај на легендата.

Но сега изегоа нови тврдења... Шефот на пожарникарите, кој бил еден од првите што и помогнале на принцезата Дајана по кобната несреќа во Париз, за ​​прв пат зборувал за несреќата и откри што му кажала.

Ксавиер Гурмелон за Дејли Меил изјави дека кога пристигнал на местото на несреќата во август 1997 година, Дијана сè уште „се движела и зборувала“.

"Таа зборуваше на англиски јазик и рече:" О Боже, што се случи? ". Можев да го разберам тоа, па се обидов да ја смирам. Ја држев за рака", рече Гурмелон, кој давал изјави во полиција, но никогаш порано не разговарал со новинарите.

Од ударот во подвозникот, за кој се проценува дека бил со околу 65 км на час, загина возачот Хенри Пол на самото место, како и тогашното момче на Дијана, Доди Фајед.

Дајана, сепак, се чинела физички добро, освен повреденото рамо, се присетува Гурмелон, кој немал поим дека се обидува да ја спаси принцезата.

Дури откако и помогнал на Лејди Ди да се качи во амбулантното возило, дознал од капетанот на местото на настанот која е таа.

„Тој ми рече која е таа, а потоа ја препознав“, рече тој.

Тоа му се случило и на првиот човек кој се обидел да и помогне, лекарот Фредерик Мајлиез, кој случајно налетал на местото на несреќата, додека од забава возел дома. Тој видел дека две жртви се веќе мртви, а други две - вклучувајќи го и телохранителот на Дијана - биле тешко повредени, но сè уште биле живи.

Прво и помогнал на Дијана, која седела на подот од задниот дел на Мерцедесот.

„Не крвареше, но беше скоро несвесна и имаше потешкотии со дишењето“, рече тој.

„Таа изгледаше добро првите неколку минути, па почнав да разговарам со неа на англиски јазик, велејќи дека сум лекар и дека брзата помош е на пат и сè ќе биде добро“, се сеќава тој.

Тој заминал веднаш штом пристигнала брзата помош.

„И така, го напуштив местото на настанот не знаејќи со кого зборував“, изјавил тој за „Меил“.

Веста дека всушност станува збор за Дијана била толку шокантна што дежурниот капелан во болницата, отец Ив-Мари Клохард-Босуе, постојано ја спуштал слушалката кога го молеле да дојде во болницата, претпоставувајќи дека станува збор за измама. Сепак, тој конечно тргнал, сеќавајќи се дека ја видел откако била прогласена за мртва и покриена со чаршав.

"Ја видов таму за прв пат. Беше целосно недопрена, без траги или дамки од шминка. Сосема природна. И беше навистина убава жена и се чинеше дека скоро можеш да разговараш со неа", рече тој. Тој веднаш помислил на нејзините два сина, принцовите Хари и Вилијам.

„Ќе мора да ги разбудат и да им кажат:‘ Готово е ... Тоа е најлошото “, се сеќава тој.