Потресна исповед на Марина Туцаковиќ: Го пронајде синот мртов, не сакаше да ги знае резултатите од обдукцијата и по 12 години!

Марина почина, зад себе остави неброени хитови, стихови кои влеваат и надеж и тага... Токму последново беше во поголемиот дел од нејзиниот живот.

Еве што кажуваше за трагедијата која ја задеси:

На 1 декември ќе се навршуваат 13 години откако Милош Радуловиќ, синот на најпознатиот балкански текстописец Марина Туцаковиќ и Александар Фута Радуловиќ, беше пронајден мртов во семејна куќа во центарот на Белград.

Марина молчеше на оваа болна тема со години, сè до пред извесно време, кога истакна дека тоа е најтешкиот настан во нејзиниот живот. Токму таа го пронајде безживотното тело на Милош.

"Влегов во неговата соба и го најдов тоа што го најдов. Милош тогаш имаше 24 години. Беше први декември. Секогаш се плашев дека ќе му се случи нешто. Детето оди на екскурзија, па се плашите како ќе стигне. Секогаш едноставно имате страв за луѓето што ги сакате “, рече  Марина.

"Интересно, таа вечер ... Тој беше толку среќен, толку многу се смеевме, навистина не можев да имам лошо чувство. Колку што имав порано од страв ... И токму на тоа не се надевав тогаш. Не го очекував тоа. Тој ден требаше да одам во жирито на шоу. Тоа беше момент на лудило“, додаде Туцаковиќ.

Милош легна пред 11 години, но никогаш повеќе не се разбуди. Кога Марина го пронашла неговото тело, тој бил син, а брзата помош можела да констатира само смрт.

"Милош едноставно не се разбуди. Тој беше здрав и исправен утрото, сè беше нормално. Стана да пие вода и ми рече да го разбудам по четири за да може да оди на фризер и да се подготви за дискотека навечер. Сепак, "Кога влегов во собата да го разбудам, го најдов неподвижен. Неговите прсти беа веќе сини. Не знам што се случило ... Не знам дали има нешто полошо отколку кога ќе го пронајдете вашето дете како лежи неподвижно во кревет", рече текстописецот.

Во еден од разговорите со новинарите, Марина исто така рече дека никогаш не сакала да ги види резултатите од обдукцијата, бидејќи не и е важно.

"Не сакав да ги видам резултатите од обдукцијата. Што ми значи тоа? Дали беше неговото срце, дали зеде нешто ... Што е важно. За мене не е важно. Не работев неколку месеци по неговата смрт. Имав поддршка , музиката беше во мојата крв и морав ... “, рече таа во таа пригода.

Марина Туцаковиќ претходно призна пред медиумите дека му посветила само една песна на нејзиниот син Милош, „Мојот Мишо“, испеана од Ана Николиќ, а по неколку години ги негираше обвинувањата дека песната на Наташа Беквалац „Илјада нули“ била посветена на нејзиниот починат син

"Песната ја напишав во мојот најтежок период од животот, кога го изгубив синот! Долго размислував кој може да ги пренесе овие силни емоции на публиката, а потоа изборот падна на Ана Николиќ", рече Марина.

Марина Туцаковиќ и Фута Радуловиќ имаат уште еден постар син - Милан, наречен Лац. Тој се занимава со компонирање, уредување и пишување текстови, а исто така е творец на хитот на Цеца „Автограм“, напишан од неговата мајка.Извор: Ало. рс