Преставен новиот GOLF 8 GTI: Дали ќе биде еден од најдобрите модели во класата?

GTI отсекогаш се сметал за најубав модел за голф, а дали е тоа така со новата осма генерација на популарниот „хечбек“?

Како што се очекуваше, новиот VW Golf GTI не е љубител на агресивни детали на каросеријата, наместо тоа, избран е посуптилен пристап за да ги покаже своите високи перформанси.

На предниот дел доминира едноделна долна решетка со дизајн на саќе, во која има впечатливи, но опциони светла за магла во облик на X. Стандардните LED предни светла се интегрирани низ тенка ЛЕР лента, а другата обоена лента се протега низ ширината на карактеристичната решетка за голф. Црвената линија е сè уште иста како и во претходните модели и појаснува дека станува збор за GTI модел.

Преминувајќи на страничните страни, наоѓаме сет нови 17-инчни тркала одРичмонд, кои се стандардни на GTI. VW. Страничните панели се исто така пошироки и насликани во црна боја.

Задниот крај на новиот VW Golf GTI добива спортски дифузор, заедно со спојлер на покривот, LED светилки како и стандарднитеиконични GTI букви што сега стојатгордо на средина, под значката VW.

Енергијата за новиот VW Golf GTI доаѓа од 2.0-литарскиот EA888 TSI мотор (последниот од неговите варијанти evo4), создавајќи 242 КС и 370 Nm вртежен момент. 

Како стандард, најновиот VW хечбек ќе се понуди со шестстепен мануелен менувач, оставајќи го седумстепениот автоматски систем со двојна спојка на листата на опции.