Пресврт во Авганистан: Талибанците велат дека „им простуваат на сите“ што се бореле против нив

„Прочка“ за сите противници, правата на жените „во рамките на исламскиот закон“ и желбата „Авганистан повеќе да не биде бојно поле“ се главните пораки на новата, талибанска влада во земјата.

„Не сакаме внатрешни или надворешни непријатели“, рече портпаролот на Талибанците, Забихула Муџахид на првата прес -конференција откако членовите на движењето повторно ја презедоа власта по речиси 20 години.

Улиците во Кабул се мирни, но многумина се обидуваат да се евакуираат преку меѓународниот аеродром под контрола на САД, од кој овие денови и дипломати и цивили го напуштаат Авганистан.

Соочен со зголемените критики за молскавичната офанзива на Талибанците по повлекувањето на повеќето американски војници од Авганистан по две децении, американскиот претседател eо Бајден ја брани одлуката за повлекување на американските војници.

„Уште колку американски животи треба да се жртвуваат?“, Рече Бајден, додавајќи дека „никогаш не е идеално време за повлекување на американските сили“.

Талибанците, кои ја презедоа власта во Кабул и другите авганистански градови, прогласија општа амнестија за сите државни службеници и ги повикаа да се вратат на работа, а испратена е покана до жените да им се придружат во новата влада.

Нермин Мујчиновиќ од Тузла , Босна и Херцеговина чека евакуација во хотел контролиран од американската војска во близина на меѓународниот аеродром Хамид Карзаи во Кабул.

„На улица е многу мирно, бидејќи дваесет и четиричасовниот полициски час е во сила од неделата“, рече Мујчиновиќ за Би-Би-Си на српски јазик.

Моменталната состојба во Кабул

Талибанците прогласија амнестија за сите државни функционери, повикувајќи ги да се вратат на работа.

„Објавуваме општа амнестија. Затоа, можете да се вратите во вашиот секојдневен живот со апсолутна сигурност, со целосна доверба “, се вели во изјавата на Талибанците.

Извор: Данас

Фото: Ројтерс