Принцезата Дајана си ги пресекла вените: 40 години подоцна, се појавија шокантни детали кои ја заледуваат крвта

Лејди Дајана и принцот Чарлс се венчаа во катедралата Свети Павле во Лондон, пред 40 години, и таа венчавка беше една од најспектакуларните на сите времиња.

Настанот го следеа повеќе од 700 милиони луѓе низ целиот свет, и Дајана и Чарлс изгледаа пресреќни. Исто како во бајка.

Сепак, вистина е дека нивниот брак беше се‘, само не бајка..

Нивната љубов беше идеална само на почетокот. Подоцна, се покажа дека тие постојано се изневерувале, па дури и јавно, едвај комуницирале, дејствувајќи несреќно еден до друг.

Нивниот брак беше обележан со скандали што ги следеа постојано, и така до 1996 година, кога конечно ја прекинаа врската.

Меѓутоа, сега е откриено дека тие всушност ја поминале ноќта пред венчавката во солзи, таа била возбудена дека тоа е почеток на нејзиниот совршен живот, а тој - затоа што сакал друга.

Имено, нивниот брак беше осуден на пропаст уште од самиот почеток бидејќи Чарлс беше длабоко вљубен во Камил Шенд, која ја повика вечерта пред церемонијата, што не е изненадувачки со оглед на тоа што, иако многу разговараа по телефон, Чарлс и Дајана всушност не се гледаа многу често: се сретнале само 12 пати пред принцот да ја запроси младата убавица. Според одредени медиуми, Чарлс бил неутешен вечерта пред венчавката, и плачел цела ноќ бидејќи се оженил за Дијана, а не за Камил.

Младенците својата прва брачна ноќ ја поминаа во замокот на покојниот Лорд Маунтбатен, по што пловеа по Медитеранот со кралскиот брод „Британија“.

По нејзиниот брак, Дијана ја доби титулата принцеза од Велс, војвотка од Корнвол, војвотка од Ротези, грофица од Честер и бароница од Ренфру и роди два сина, принцовите Вилијам и Чарлс.

И покрај нејзината популарност и титулата „омилена принцеза“, Дајана со години беше многу несреќна.

За време на бракот, таа се бореше со булимија, депресија, па дури и се обиде да си го одземе животот во неколку наврати.

Аферата на Чарлс ја јадеше, но таа самата беше склона кон измама.

Во интервјуто што го даде на својот професор Питер Сетелен во 1992-1993 година откриени се многу тајни на покојната принцеза. Па така, призна дека е вљубена во член на персоналот, кралскиот полицаец, Бари Манаки. Не само што беше отпуштен кога беше откриен скандалот, туку и загина во сообраќајна несреќа во 1987 година. Дајана била убедена дека нејзиниот љубовник бил ликвидиран.

Таа, исто така, во интервју рече дека била со кралицата во 1986 година за да побара помош откако дознала дека Чарлс продолжува да се гледа со Камил. Кралицата одговорила: "Не знам што треба да правиш. Чарлс е очаен". Пред да се сретне со кралицата, таа ги пресекла вените, а за време на бременоста со Вилијам, се фрли по скалите на Бакингемската палата.

Чарлс и Лејди Ди конечно се разведоа во ноември 1996 година. А Дајана почина во сообраќајна несреќа една година подоцна, се уште под неразјаснети околности.

Извор: Espreso.rs