Продаден, уште не произведен: Pagani Imola за 5 милиони долари

Наречен по иконската тркачка патека во Италија на која е моделиран и рафиниран, новиот Pagani Imola е моќен, ултра-редок и супер скап автомобил, кој го помина најригорозниот тест за тестирање досега направен во една компанија од Пагани. Овој ѕвер поминал над 16.000 км на брзата патека Имола...

Најновиот хипер автомобил на Пагани ќе биде направен во само 5 единици, од кои секој ќе чини 5,4 милиони долари. Верувале или не, сите 5 модели се веќе распродадени. Новата Имола користи напреден активен систем за аеродинамика, со четири мобилни спојлери кои се движат додека возите на динамичен и непосреден начин, дури и кога автомобилот кочи.

Автомобилот се напојува со огромен V12 мотор со 6,0 литарски турбо полнач, спарен со 7-брзински секвенцијален менувач, кој нуди 827 КС. Целата оваа моќност и вртежниот момент се испраќаат директно на земја благодарение на ново дизајнираната геометрија на суспензијата.

Дури и бојата на овој хипер автомобил е ултра лесна. Дизајнерите успеаја да намалат 5 килограми тежина на автомобилот со новата Ackuarello лесна боја, но се применува во многу помали слоеви. На крај, Pagani Imola исто така доаѓа со иновативен систем за сопирање, развиен во комбинација со Brembo, кој е оптимизиран за подобрување на целиот систем за ладење.