Проф. Д-р Дејан Чубрило открива кој е најдобар избор за појадок, ручек и вечера: А еве колку грама овошје дневно смееме да јадеме

фото:RTS / screenshot

Проф. Д-р Дејан Чубрило, професор по физиологија на Медицинскиот факултет во Крагуевац и специјалист по спортска медицина, неодамна беше гостин во емисијата „РТС Ординација“, каде зборуваше за тоа како треба да изгледа исхраната и кои се чекорите кои водат до докажано и здраво слабеење.

Во оваа прилика д-р Чубрило отфрли многу популарни верувања за исхраната, посочувајќи дека современиот човек најмногу живее во заблуди кога е храната во прашање. На самиот почеток истакна дека никому не препорачува автофагија, или повремен пост:

„За сите почетници, за сите оние кои имаат отпорност на инсулин, не, воопшто. Не може. Автофагијата е лудост. Бесмислена е бидејќи му штетиме на телото“.

Д-р Чубрило советува да имате три парчиња сланина и мало парче сирење или нешто како грст бадеми за ужина. Тој исто така посочува дека треба строго да се води сметка за пречестото внесување на шеќер во организмот:

„Ако сте јаделе нешто што е шеќер: овес, пита, леб, компири, овошје и така натаму - после тоа не смеете да земате јаглени хидрати најмалку пет, шест часа. Ако јадев, на пример, јаболко, па после два часа да речеме сирење - тоа е во ред. Ако земав бадеми после еден час - пак сум ок, и не гладувам. Поентата е да научиш што е добро за тебе и што оди со што".

Гостинот на РТС посочува дека не треба да се прескокнува вечерата во деновите кога се грижиме за исхраната или се обидуваме да ослабеме.

„Ако одлучите да не јадете после 17 или 18 часот, сте создале хаос во телото. Тогаш ќе ви проработи потсвеста, бидејќи последниот оброк пред 17 часот ќе биде претеран, така што ќе бидете сити до следниот оброк наутро. Но на телото му треба таа континуирана енергија, треба - да речеме 70 грама полномасно сирење, Бри, Камембер, мувлосано сирење, пршута, сланина, чаша или две вино, малку крем. .. Зедов сирење, пршута, вино, но не земав шеќер - тоа е клучот на целата приказна! Но после тоа нема малку леб, овошје и слично“, објаснува тој.

Д-р Чубрило зборуваше и за еден од најпопуларните „здрави“ појадоци, а испадна дека не е толку здрав: „Па, побогу, зошто овесна каша? Зошто секое утро мора да биде цела чинија? Па, тоа е труење со шеќер“.

Д-р Чубрило посочува дека луѓето кои штотуку почнале со диета треба да го исфрлат лебот и житариците, а да ги исфрлат само по месец, два или три. Тој советува наместо житарици да се свртиме кон јаткастите плодови - индиските ореви, бадемите... Исто така вели дека јајцата се фантастична опција за појадок, како и сирењето, киселото млеко, дури и крекерите... А каков треба да биде ручекот ако сакаме да изгубиме тежина? "Започнете со месо, риба, тоа е најлесно да се започне. Но внимавајте на количината - треба да биде 100 грама. Не треба да избегнувате ќебапи или колачи - јадете ги со салата и исфрлете го лебот", нагласува тој.

Д-р Чубрило истакнува дека овошјето е неопходно во нашата исхрана, но сепак треба да внимаваме на количината што ја јадеме:

„Можете да јадете и до 300 грама овошје дневно, без разлика дали сте на диета или не. Овошје кое предизвикува помала количина скок на шеќерот во крвта и лесно се вари – тоа се боровинки, малини... Јадете 50 грама боровинки во еден оброк, тие ги хранат нашите добри бактерии во цревата и го хранат нашиот црн дроб. Овошјето не можеме целосно да го исфрлиме, бидејќи тогаш влегуваме во фаза кога немаме енергија“.

На крајот на сето тоа, овој експерт спомна дека популарната кето диета е многу опасна и дека состојбата на кетоза е опасна, како и дека протеинската диета е исто така лош избор.