Пронајден е докторот на Навални откако објавија дека исчезна

Поранешниот главен лекар во сибирската болница кој прв го лекуваше критичарот на Кремељ, Алексеј Навални, е пронајден жив по тридневна потрага, откако исчезна на лов, соопштија властите во понеделникот.

Александар Мураховски беше главен лекар во болницата за итни случаи бр. 1 во Омск, која го прими Навални кога тешко се разболе на летот на 20.08.2020 г., принуден на итно слетување. Гувернерот на регионот Омск на 2.200 километри источно од Москва подоцна го промовираше Мураховски (49) на функцијата регионален министер за здравство минатата есен.

Регионалната полиција во Омск соопшти дека Мураховски не бил виден откако во петокот заминал од ловна база во шума во близина на селото Полешево на округот Болешеуковски.

Мураховски беше пронајден откако излезе од шумата во близина на селото Баслиј и побара помош од селаните, објави  РБЦ, цитирана од прес-службата на регионалната влада. Тој беше пренесен во окружната болница на здравствен преглед, додаваат властите.

Сопругата на Мураховски му потврди на независниот радиодифузер Дожд дека е пронајден и дека таа разговарала со него на телефон, додавајќи дека тој сè уште не ги разбира размерите на потрагата по него.

Полицијата во Омск, офицерите на Националната гарда, локалните жители и партиите за претрес ги продолжија операциите за пребарување рано наутро во понеделникот по пауза во текот на ноќта. Полицијата соопшти дека Мураховски е пронајден на 6,5 километри од ловската база.

Инаку, најгласниот домашен критичар на претседателот Владимир Путин, Навални се врати во Русија во јануари откако се опорави од, како што рекоа европските научници, труење со хемиско оружје „Новичок“, чин за кој тој го обвинува за Кремељ. Тој веднаш беше уапсен и затворен на две и пол години под обвинение за кршење на условна слобода за стара пресуда за измама за време на заздравувањето во странство.

Кремељ ги отфрла тврдењата дека стои зад труењето на Навални и се сомнева дали тој воопшто бил отруен.

Извор: The Moscow times