Renault Trezor: Автомобилско чудо на денешницата

Рено Трезор е електричен концепт автомобил со автономни способности изграден од Рено кој беше откриен на Саемот за автомобили во Париз 2016 година. Автомобилот ја обезбеди наградата за најубав концепт на фестивалот Automobile International истата година. Се очекува да стане комерцијален производ до 2020 година.

Автомобилот е уникатен! 

Користи шасија со јаглеродни влакна и дрвена рамка под хаубата, која е изградена со францускиот производител на велосипеди KEIM.

Има коефициент на влечење од 0,22 што го прави еден од најпознатите аеродинамички ефикасни автомобили во светот. Надворешното осветлување на автомобилот се менува кога се префрла во автономен режим. Автомобилот вози на предните тркала од 21 инчи и на 22-инчни задни тркала со празнини помеѓу кравите во форма на Ајфеловата кула, покрај лажичките од карбон-фибер, за да помогне во ладењето на сопирачките. Нема врати, наместо тоа, ги отворате покривот. Фантазија!!!

Има електричен мотор кој развива 260 kW (349 ks) и 380 N⋅m (280 lb⋅ft) вртежен момент, дозволувајќи му на автомобилот да забрза од 0 до 100 km / h (62 км на час) за помалку од четири секунди. 

Автомобилот има две пакувања со батерии со независни системи за ладење. Автомобилот има систем за обновување на енергија управувана со сопирачка, развиен од технологијата на систем за зачувување и обновување на енергија.

Внатрешноста и шофершајбната на автомобилот се во црвена боја. Автомобилот има и LED окран на допир покриен со Gorilla Glass и на централната конзола и на воланот. Управувачот е правоаголен и може да се шири кога возилото е во автономен режим за да му даде на возачот панорамски поглед на контролната табла.