Салто на смртта: Направи опасна вежба која мораа да ја забранат - половина век никој не успеа да го воодушеви светот како чудесната Олга

Белоруската гимнастичарка Олга Корбут заслужено ја носи титулата најдобра на сите времиња во овој спорт.

Пред речиси половина век, на Олимписките игри во Минхен во 1972 година, тогаш 17-годишна натпреварувачка од СССР ја разбуди планетата со својот настап.

Олга во Минхен освои три злата и едно сребро, а токму тој сребрен медал што го освои на двовисниот разбој некако ја одбележа нејзината кариера. Иако во кариерата освоила четири златни медали на Олимписките игри, Олга го имала најдобриот настап кога го освоила сребрениот медал.

Имено, одличната гимнастичарка направи нешто полош резултат во квалификацискиот циклус (9.650) и заостанува далеку зад лидерот Карин Јанц.

Знаеше дека мора да направи нешто посебно во последното коло, за да го подобри впечатокот. Во финалето го воодушеви светот, изведе нешто спектакуларно, нешто што никој досега не го видел во оваа дисциплина.

Тоа беше познатиот „Корбут флип“, потег кој подоцна беше забранет поради голема опасност!

Олга леташе, се движеше од една на друга страна правејќи молскавични вртења и во еден момент направи нешто невидено. Таа застана исправено на повисокиот столб, погледна кон долниот, салто наназад и со раце го фати повисокиот столб.

Таа ја заврши вежбата со беспрекорен скок. Тоа беше историски момент, нешто досега невидено во овој спорт. Во салата почнаа аплаузи, траеја неколку минути, публиката беше во транс.


Тогаш судиите донесоа контроверзна одлука. Најдобриот настап досега го „наградија“ со оценка од 9.800. Публиката очекуваше чиста 10-ка, а подоцна експертите тврдеа дека ова е настап за 10.

Имаше протести од трибините, свирежи, судиите беа под огромен притисок... но одлуката не се промени. Точно, и да добиеше 10, Олга немаше да може да го освои златото, бидејќи имаше лош резултат во квалификациите.

Потегот што го изведе и донесе светска слава, сите зборуваа за „Корбут флип“. "Тоа беше неверојатно! 

„Еден ден бев никој и ништо, а следниот бев светска ѕвезда“, изјави подоцна Олга.

Набргу по завршувањето на Игрите, Светската гимнастичка федерација одлучи да го забрани потегот „Корбут Флип“, сметајќи го за многу опасен. Мислењето на луѓето од федерацијата беше дека потегот е небезбеден и дека доколку гимнастичарите почнат масовно да го изведуваат, постои голема опасност некој од нив да се здобие со тешка повреда.

Олга ја заврши кариерата на 22 години.


извор:beograd.in