Се очекува секој момент да продолжат нападите на Авганистан: Може да вклучуваат употреба на автомобил -бомби, или истрелани ракети кон аеродромот во Кабул

Американските сили во Кабул се подготвуваат за повеќе терористички напади на Исламска држава, кои може да вклучуваат употреба на автомобил -бомби, или истрелани ракети кон аеродромот во главниот град, додека напорите за евакуација во Авганистан се ближат до крајниот рок, 31 август.

Тринаесет американски војници - 10 маринци, двајца војници и еден корпус на морнарицата - и десетици Авганистанци загинаа во двојни експлозии пред портите на меѓународниот аеродром во Кабул и хотелот во близина во четвртокот, што е најсмртоносниот ден за американската војска во Авганистан во последната деценија. Висок американски командант изјави дека Исламската држава, која ја презеде одговорноста, стои зад нападите.

„Веруваме дека е нивна желба да ги продолжат тие напади и очекуваме тие напади да продолжат“, им рече на новинарите во четвртокот маринскиот генерал Кенет „Френк“ Мекензи, началник на Централната команда на САД. Тој ги наведе безбедносните мерки, вклучително и обезбедување на границата на аеродромот и користење на анти-ракетни и минофрлачки системи, како и споделување на некои информации со талибанските милитанти кои работат контролни пунктови надвор од аеродромот.

The Washington post