Северина откако објави дека нејзиниот син се враќа дома: Знам дека не е готово, ми го направија животот пекол

Северина доби заедничко старателство над нејзиниот син со Милан Поповиќ, откако живееше со неговиот татко 20 месеци

Северина (49) доби заедничко старателство над синот Александар, кој во последните 20 месеци живее со неговиот татко, српскиот бизнисмен Милан Поповиќ, потврди за Дневник.хр, адвокатот на пејачката Мате Матиќ.

Северина, исто така, го коментираше ова, коментирајќи ја пресудата на Окружниот суд во Сплит.

- Пресудата вели дека никогаш немало причина да го однесам моето дете. Мрежата на добро воспоставени поединци ми овозможи 20 месеци тага и 8 години судски и животен пекол. Знам дека не е готово, но знам и дека детето доаѓа дома барем половина од времето. Битката беше добиена и им благодарам на сите што се со мене, кои веруваа во системот и чесноста - се наведува во изјавата на Северина испратена од нејзиниот ПР.

- Окружниот суд во Сплит одлучи да го врати детето во Северина. Беше одлучено детето да поминува половина време со мајката и половина со таткото, односно дека ќе имаат заедничко старателство над детето. Останува да видиме дали родителите ќе можат да се договорат или судот ќе ги прецизира деталите - изјави по овој повод адвокатот на пејачката.

- Не ја видов одлуката, но дефинитивно тоа е - тоа. Тоа беше дел од нашето барање, мајката и таткото да имаат еднакво старателство, со одлука дека живеалиштето на детето ќе биде кај мајката - додаде Матиќ.

Како што претходно пишувавме, Северина на публиката на настапот во Црна Гора им ги соопшти вестите за нејзиниот син и старателство.

- Не можам да ви кажам за што станува збор, но детето се врати дома. Прво знаете, се уште не е објавено. Благодарам за поддршката од сите. Пееме со радост - рече Северина.

Да потсетиме, на крајот на 2019 година, судот донесе времена мерка според која беше одлучено детето што го има со Милан да живее со нејзиниот татко. Во согласност со таа одлука, Северина имаше право да го гледа својот син двапати неделно и секој втор викенд, како и на празници.

Северина и Милан неодамна се појавија во окружниот суд во Сплит, на сослушување кое одлучува за старателство над нивниот заеднички син. Поповиќ не даваше изјави, а Северина рече дека се надева дека ќе го гледа својот син почесто.

Телегаф.рс