Синиот чај: Чудо на природата кое лечи сериозни болести

Синиот чај направен од ливчиња од орхидеи ја подобрува функцијата на мозокот, го забрзува метаболизмот и е природен антидепресив.

Се користи со векови во Тајланд. Направено е од сини цветови на орхидеи (кои имаат три ливчиња) и маточина. Тоа е посебен вид орхидеи, која расте само на територијата на тајландското кралство.

Се нарекува и чај од син грашок.

Кога се додава вода во чајот, темно сината течност ја менува бојата врз основа на рН на она што следно ќе се додаде во чајот.

Ако се додаде сок од лимон или друг цитрус, сината боја станува виолетова.

Чајот најчесто се конзумира после вечерата. Се служи топол или ладен, а најчесто се меша со мед, ѓумбир, нане или овошје како пире.

Благодарение на неговите чудесни ефекти и прекрасниот изглед, стана популарен во земјите ширум светот.

Сувите листови од синиот чај често се користат и во коктели.

Нежните пупки на тајландските орхидеи се собираат рано наутро и се сушат десет часа.

Чајот е богат со антиоксиданси. Постои истражување кое покажува дека помага во борбата против воспаленијата. Традиционално се користи за проблеми со очите како што е конјунктивитис, а се препорачува и за луѓе кои поминуваат многу време пред компјутер.

Ја подобрува функцијата на мозокот, придонесува за зајакнување на телото и подобрување на имунитетот, го регулира крвниот притисок, го стимулира растот на косата и го намалува нејзиното губење, ја подобрува циркулацијата на крвта во мозокот, опушта и помага во борбата против стресот, па дури и со хроничен замор.