Уникатен Ролс Ројс инспириран од архитектурата

Ролс Ројс претстави нов уникатен модел создаден во соработка со реномираниот јапонски архитект, Кенго Кум ​​...

Rolls Royce Dawn е специјално скроен да ја отсликува филозофијата на новата луксузна резиденција, Кита, лоцирана во центарот на Токио, дизајнирана од Кума. Уникатните ролни беа нарачани од сопственикот на уникатниот пентхаус на повеќе нивоа, наречен Чајната куќа Кита, именувана по чајанка на покривот што нуди неверојатен поглед на храмот Меиџи и Националниот стадион на Јапонија, кој беше реновиран од Кума.

Уникатната зора е создадена како дело на делот Rolls Royce Bespoke, и се одликува со специјален надворешен финиш на Silver Haze што ги претставува структурните материјали на јадрото на зградата. Оваа интригантна боја го открива својот бронзен сјај кога е изложена на директна сончева светлина, имитирајќи го бронзениот екран Коши од надворешноста на зградата и деталите со ист тон сместен во внатрешноста. Природни костенски панели во задниот дел ги поврзуваат внатрешноста и екстериерот, создавајќи изглед на богати панели потсетувајќи на влезниот хол на пентхаусот.


Во внатрешноста на возачката кабина, кожениот ентериер Selby Grey е нагласен со арктички бели и црни детали, кои се придружени со сиви ремени. Предната решетка доби градиентска завршница, што е првпат за Ролс Ројс. Маската доби и влошки од не'рѓосувачки челик што го претставува логото на Кита. Мотивот може да се види и во форма на врски на потпирачите за глава на предните седишта. Покрај тоа, уникатниот Rolls Royce Dawn доаѓа со специјално дизајниран часовник Bespoke и чадори, чија боја совршено одговара на нејзината внатрешност.

„Ова е прв пат да се вклучам во проект од ваков тип како консултант и горд сум што го сторив тоа за Ролс Ројс, компанија што ја ценам заради нејзините традиционални вештини и желба да го покажам најдоброто кога станува збор за природни материјали. Ролс Ројс ја внесе суштината на проектот „Кит“ во неговиот автомобил, дозволувајќи му на сопственикот на скап пентхаус да ужива во него каде и да оди. Голема чест е да се види овој автомобил кога конечно ќе пристигне во Токио, неговиот дом“, објаснува архитектот.