По едно полувреме за Вилјареал и Ливерпул, а тимот од Англија е првиот финалист, и по 10 пат ќе игра на завршниот меч во елитното натпреварување на УЕФА.

Вилијареал-Ливерпул 2-3 или 2-5 севкупно за тимот на Јирген Клоп за финале во Лигата на шампионите.

Се добро започна за Вилјареал кој со головите на Диа во 3-та минута и Кокелан во 41 минута на двапати го нокаутираа Ливерпул во првиот дел.

Но, Ливерпул имаше фантастично второ полувреме, три гола, се започна од Фабињо, следуваше гол на Диаз, а конечните 2-3 ги постави Мане во периодот од 62 до 74 минута.

Утре се игра вториот реванш меч, Реал Мадрид - Манчестер Сити, првата средба заврши со резултат 3-4 за тимот од Англија.