ВРВ: Порше создаде автомобил за една автомобилска легенда

Џеки Икс е еден од најуспешните тркачи на сите времиња ...

Роден во Брисел на 1 јануари 1945 година, тој го однесе дома трофејот на 24 Hours of Le Mans неверојатен шест пати, заедно со освојувањето на Релито Дакар и успешна кариера во Формула 1. Неговата прва титула Ле Ман дојде со возењето на легендарниот Форд GT40. Сепак, со моделот Порше, славниот Белгиец четирипати се искачи на подиумот, со што стана еден од најуспешните тркачи на германската марка. 

Порше сега сака да му оддаде почит за неговиот седумдесет и петти роденден, создавајќи ограничено издание 911 модел, или првото специјално издание од новата ера 992. Всушност, ова ќе биде првиот фабрички модел 992 кој користи програма за прилагодување на слика од примероци Porsche.

НареченаBelgian Legend Edition, ова ограничено издание е засновано на моделот 911 Carrera 4S, а е достапен за купување исклучиво во Белгија. Специјалното издание има уникатна шема на бои, инспирирани од уникатната кацига во сино и бело тркачот. Другите проблематични детали вклучуваат посебна ознака од страната на возачот , со потпис на Икс и белгиско знаме. Во внатрешноста на кабината, специјалното издание доби спортско седиште со 18 прилагодувања, заедно со 911 логоа на потпирачите за глава, шевовите на Pebble Grey и делови од кожа.

Автограмот на легендарниот тркач се појавува на средишниот потпирач за грб и клуч и е скоро во иста боја како автомобилот. Порше сè уште не ја објави цената на ова специјално издание, но знаеме дека ќе се произведуваат само седумдесет и пет од овие модели.