Замижа окото соколово? Топчето скоро метар во теренот, а електронскиот систем вика АУТ

Невообичаена ситуација се случи на мечот во двојки на АТП турнирот во Делреј Бич за време на средбата на браќата Харисон со Оливер Мара и Луис Давид Мартинез, кој заврши со победа на Американците со 6: 4, 6: 2.

После сервисот на еден од браќата, следеше враќање покрај линијата, но сингл теренот.

Одеднаш се појави звукот на машината, кој на овој меч ги менуваше линиските судии, што ги изненади сите четворица играчи, но не и судијата Фергус Марфи, кој веднаш реагираше и направи корекција.

Единствениот ирски судија на Тур, познат по судирите со контроверзниот Нико Кирјос, веднаш им порача на операторите да ја поправат машината, која очигледно беше наместена за мечот во сингл.

Погледнете: 


Фото: EPA/FILIP SINGER

Извор: Новости