Зошто фудбалерите плукаат на теренот? Науката има објаснување

Ако сте гледале натпревар од Светското првенство, можеби сте виделе некои фудбалери како плукаат на теренот додека играат. Дали сте се запрашале зошто? Интересно, тие не го прават ова затоа што се груби, туку има сосема поинакво објаснување за ова.

Според некои истражувања, вежбањето ја зголемува количината на протеин што се лачи во плунката, посебен вид слуз наречена MUC5B, што ја прави плунката погуста и потешка за голтање. Удит Капур за Indian Express изјави дека плунката во устата се згуснува при физички напорни активности, па на играчите им е најлесно да ја исплукаат.

Еве зошто на фудбалерите, крикетџиите и рагбистите им е дозволено да плукаат по земја, но за тоа се казнуваат тенисерите и кошаркарите.

„Иако не е јасно зошто се произведува повеќе MUC5B за време на вежбањето, се шпекулира дека тоа е можно затоа што повеќе дишете преку устата, така што слузта го спречува сушењето на устата“, забележува д-р Капур, пренесува Index.hr.

Поранешниот нигериски голман Џозеф Дасу еднаш рече дека „фудбалерите плукаат затоа што треба некако да го исчистат грлото“.

„Трчаат брзо и долго трчаат и им треба воздух“, додаде тој.

Сепак, фудбалерите најчесто се гледаат како плукаат откако ќе ја измијат устата со пијалок. Тоа е испирање на јаглехидрати. Една студија објавена во European Journal of Sport Science во 2017 година покажа дека испирање на јаглени хидрати ги подобрува перформансите. Во него учествуваа 12 здрави мажи во нивните 20-ти и открија дека тие можат да скокаат повисоко, да прават повеќе влечења и сквотови, да трчаат побрзо и да бидат повнимателни откако ќе ги измијат јаглехидратите.


Фото: Youtube - screenhsoot