И принцот Чарлс, наследникот на тронот, позитивен на коронавирусот

Принцот од Велс e позитивен на тестирањето за коронавирус, објави Клиренс Хаус.

Принцот Чарлс (71) покажува благи симптоми „но инаку останува во добра здравствена состојба“, рече портпаролот, додавајќи дека војвотката од Корнвол, камила (72) е тестирана, но нема вирус.

Чарлс и Камила сега се изолираат во Балморал.

Бакингемската палата соопшти дека кралицата последен пат го видела својот син, наследник на престолот, на 12 март, но бил „ во добра здравствена состојба“.

Палатата додаде дека Војводата од Единбург не бил присутна на таа средба и дека кралицата сега „ги следи сите соодветни совети во врска со нејзината здравствена состојба“.

Во изјавата на Кларенс Хаус се вели: „Во согласност со владините и медицинските совети, принцот и војвотката сега се самоизолираат дома во Шкотска.

„Тестовите беа спроведени од страна на NHS во Абердиншир, каде ги исполнија критериумите потребни за тестирање.

„Не е можно да се утврди од кого принцот го фатил вирусот заради големиот број ангажмани што ги извршил во својата јавна улога во последните неколку недели“.