Кога почина Дражен од „Црвена јабука“, имал 24 години: Луѓето останале без зборови од тага кога слушнале како мајка му го испратила

Групата „Црвена Јабука“ на јавната сцена се појави пред повеќе од четири децении, а членовите на групата тогаш доживеаја страшна несреќа.

Дражен Ричл и Аљоша Буха, членови на „Црвена јабука“, пред 38 години доживеаја сообраќајна несреќа во Јабланица.

Аљоша починал на самото место на несреќата, а Дражен се здобил со тешки телесни повреди. Починал во болница на 1 октомври истата година. Во 1989 година Југопапир објави интервју со неговата мајка Елвира Ричл, која ги откри деталите за оваа трагедија. Го пренесуваме во целост:

„Се сеќавам, тоа беше неделата пред несреќата. Сите заедно бевме во Романија, каде што брат ми има викендица, одлично се забавувавме. Кога се вративме, нашата снаа и брат застанаа на кафе. Потоа Дражен зборуваше за претстојната турнеја, за тој втор албум. Јас ја запаметив добро таа негова реченица „Би сакал се ова да се одложи“.

Камо среќа да можеше да се одложи! После тоа, додека толку убаво разговаравме - бидејќи Дражен навистина многу го сакаше брат ми - снаа ми ни рече дека сè уште ја интересира хиромантија и дека во тоа добро напредувала. Тогаш Дражен строго ја погледна, ѝ ги заврте дланките и љубопитно праша: „До кога ќе живеам?“ Подоцна, кога ќе се случеше слична несреќа, ни се чинише дека сето тоа било претчувство, знаете...

Една моја сосека, што подоцна ми кажа за тоа, го видела мојот Дражен во тој несреќен четврток, кога тој отиде во Мостар. Сите деца, кои беа таму надвор, како и обично, тргнаа по него, по скалите, кон улицата. Застана, ја погали косата на секоја од нив и им рече по нешто на секој од нив. Како засекогаш да се збогуваше со нив.

Тие навистина го сакаа. Знаеше да им даде бонбони, колачи... Често излегуваше и разговараше со нив, шегувајќи се: „Каде си  ти момче?“ Тие ќе се вртеа околу него, а потоа тој не можеше да ги оттргне. Ќе го следеа до вратата...

Како и секоја мајка, секогаш кога тој одеше на патување, без загрижена. Дражен секогаш организираше превоз - од дома. Ако нешто не му одговара, едноставно не би го прифатил. Токму тогаш, во пресрет на нивното судбоносно патување, го прашав каков автомобил вози.

Тој ме увери со зборовите: „Фичото на Злајин не е добро, но ти не се грижи за ништо; јас не одам со Фичото на Злајин, одам со на Жера голфот. Голфот е нов, а Жера е добар возач“. Навистина не знам како заврши во Фичото на Злајин. Мојот Дражен беше дури и многу висок. Навистина не знам како се сместил во Фичото.

Злаја подоцна ми кажа дека сакале да јадат нешто некаде во близина на Јабланица. Бидејќи таму немало ништо што тие сакале, Дражен им предложил да одат во хотелот Ружа во Мостар. Слушнал дека е убаво таму. Токму на време да јадат и навреме да стигнат до концертот.

Злаја никогаш не ми објасни - од каде Дражен со него. Во една прилика го прашав и Жера за тоа дали е неправедно од нивна страна, но во куќата имаше многу луѓе, па така помина. Го прашав Цуња (тапанар) за тоа, а тој вака ми рече: „Не знам ништо, тетка Елвира, знам само дека е договорено јас и Жера да одиме со голфот поради опремата, а тие со фичото“.

Никогаш не ја дознав вистината. За жал, се уште не знам дали мојот Дражен тогаш се налутил и си го сменил планот. Таа тајна ја понесе со себе засекогаш...

Тогаш веднаш му се јавив на брат ми и на мојот директор, д-р Ѓоковиќ исто така. Брзо ги повикал колегите во болницата во Мостар. Му рекле дека Злајо е полесно повреден, а мојот Дражен има сериозни и многу тешки повреди.

Веднаш се спремивме и отидовме во Мостар. Бевме таму во четири часот наутро. Не прими дежурната докторка, исклучително добра жена, која ни го понуди и својот кревет - малку да се одмориме. Таа ни кажа дека никогаш, ниту во својата пракса, ниту во животот воопшто не го видела ова: „Цел Мостар беше таму. Луѓето доаѓаа да даруваат крв. Сигурно било еден часот навечер, кога тие млади луѓето се разотидоа“.

Така кажа докторот. Кога влегов во собата да го видам мојот Дражен, тој не личеше на самиот себе. Веќе беше на интензивна нега. Злаја не беше. Мислам дека веќе следниот ден беше префрлен дома. Сепак, останав во Мостар. Тогаш сите од Црвена Јабука покажаа дека се вистински пријатели и ми помогнаа како што можат само вистинските пријатели. Дражен требаше што поскоро да биде префрлена во ВМА во Белград. Жера беше многу вклучен таму.

Тие испратија хеликоптер во Мостар. Никогаш нема да го заборавам. Над Мостар имаше страшно невреме. Дуваше силен ветер. Поради околните планини изгледаше како стадионот Вележа да е во некој голем лонец.

Го чекавме спасувачкиот хеликоптер. Тивко погледнав во тоа страшно небо и чекав. Меѓутоа, некој дојде и ми кажа дека хеликоптерот се вратил затоа што не можел да слета. Нешто како да ме прободе во градите. О Боже! Набрзина отидов до телефон, бидејќи бев во постојан контакт со Жера и му реков: „Зера, драг, што ќе правиме? Хеликоптерот не може да слета?“.

Тогаш тој ми рече: "Тоа веќе го знаеме, тетка Елвира, не грижи се! Ние веќе го испративме авион!". Потоа отидовме на аеродромот. Рековме во болницата да ми го подготват Дражен. Кога авионот слета, ме чуваа пред аеродромската зграда, за да не трчам пред авионот. Ги видов само амбулантата и носилката на која беше мојот Дражен покриени со чаршаф. Мојот брат и докторот се качија во авионот со него. Беше петок вечер. Се вратив во Сараево.

Во понеделникот отидов да се видам со Злаја, бидејќи беше дома. Размислував за се. Сфатив дека, во целата таа несреќа, веројатно е виновно фичото, бидејќи беше, како што подоцна ми кажаа, бил старо и нестабилно.

Кога тоа се случило, седиштето буквално му паднало на Злаја и го поклопило. Го удрило по носот и ги имал само тие повреди. После нешто му поправале на максилофацијална операција, но брзо се вразумил како ништо да не се случило...

На погребот на мојот Дражен имаше 10.000 луѓе од Сараево. Не бев ни свесна за тоа. После тоа ми кажаа, дека со часови и часови излегувале од гробиштата. Цела ноќ илјадници млади седеа и плачеа покрај могилата на мојот Дражен. Мојот Дражен го заслужи тоа бидејќи сите навистина го сакаа неизмерно.

Се сеќавам на тој погреб како низ магла. Знам само дека пред ковчегот реков „Синко, ова можеше да биде многу поинаку“.

Неговата соученичка ми рече кога дојде да ме види по погребот: „Дражен беше такво дете што требаше да се сака“.

Па, и самиот Дражен ја постигна сета таа популарност, лојалност, таа трогателна љубов на толку илјадници млади луѓе - со својот изглед, со своето однесување, со својата веселост и добрина...

Можам само да ви кажам: пролетта го донесе, есента го однесе. Неговиот живот беше краток, но мислам дека постигна многу повеќе во тие години отколку кој било друг во подолг, двоен живот. Неговиот живот беше навистина значаен...

Фото: Принтскрин
Извор: Stil.kurir.rs