Кој беше Џорџ Флојд: „Нежниот џин“

Пред да умре откако беше задушен неколку минути под коленотото на полицискиот службеник во Минеаполис, Џорџ Флојд ја доживеа истата судбина како милиони Американци за време на пандемијата на коронавирус: без работа и бараше нова работа.

Флојд се пресели во Минеаполис од родниот Хјустон пред неколку години со надеж дека ќе најде работа и ќе започне нов живот, рече Кристофер Харис, доживотен пријател на Флојд. Но, тој ја загуби работата како во ресторан кога гувернерот на Минесота издаде наредба за престој во домашни услови.

Пред неговата смрт, вработен во самопослуга Минеаполис повика полиција откако Флојд наводно се обидел да донесе фалсификувана сметка од 20 долари.

Во широко циркулираното видео снимено со мобилен телефон од последователното апсење, Флојд, кој беше афро- американец, може да се види на земја со рацете зад грб, додека офицерот Дерек Шовин го притиска на тротоарот со коленото на вратот на Флојд. Видеото го прикажува Шовин, кој е бел, држејќи го Флојд неколку минути додека Флојд се жали дека не може да дише. Видеото завршува со помош на болничари кои на носилки и го сместуваа во брза помош.

Флојд (46) пораснал во Хјустон, една од градските претежно населби населени со афро- американци, каде што тој и неговиот фругар Харис се сретнале во средно училиште.

Го заработил прекарот „нежен џин“ поради тоа што бил силен во сите спортови.

„Тивка личност, но убав дух“, рече другар му. Неговата смрт „дефинитивно ме изненади. Едноставно е тажно, светот во кој живееме“.

Флојд беше обвинет во 2007 година за вооружен грабеж при домашна кражба во Хјустон, а во 2009 година беше осуден на пет години затвор.

Харис, пријател на детството на Флојд, рече дека тој и некои нивни меѓусебни пријатели се преселиле во Минеаполис во потрага по работни места околу 2014 година. Харис рече дека разговарал со Флојд да се пресели таму, откако излегол од затвор.

„Тој бараше да започне одново нов почеток“, рече Харис. „Тој беше среќен со промената што ја направи“.

Флојд работеше најпрвин како обезбедување во продавницата „Армија за спасување“ во центарот на Минеаполис. Подоцна започнал да работи две работни места, возел камион и како обезбедување  во Латински Бистро во Конга, каде бил познат како „Биг Флојд“.

„Секогаш весел“, рече Џовани Тунстром, сопственик на бистрото. „Тој имаше добар став. Се обидов да го научам како да танцува затоа што тој сакаше латинска музика, но не можев затоа што тој беше премногу висок за мене. Тој секогаш ме нарекуваше „Босман“. Реков, „Флојд, не ме нарекувај Босман. Јас сум твојот пријател “.

Харис рече дека Флојд е отпуштен кога Минесота ги затвори рестораните како дел од наредбата за престој во домашни услови. Тој рече дека разговарал со Флојд и му дал информации за контакт со агенција за привремени работни места.

„Тој правеше се што е потребно за да продолжи со неговиот живот“, рече Харис, додавајќи дека не може да верува дека Флојд би се вратил на фалсификување. „Никогаш не сум го познавал да направи такво нешто“.

Флојд остави зад себе 6-годишна ќерка која сè уште живее во Хјустон со нејзината мајка, Рокси Вашингтон.