Кралот на црниот дроб: Необична диета која го спаси него и неговото семејство

Еден Американец тврди дека неговиот живот целосно се променил откако почнал со исхраната на „пештерскиот човек“, кој секојдневно јадел тестиси, сиров црн дроб и коскена срцевина.

Брајан Џонсон целосно го промени својот живот пред дваесетина години, забележувајќи дека неговите деца постојано се разболуваат. Поради оваа причина, тој одлучи да ги исфрли производите и да почне да го следи она што тој го нарекува „Девет принципи на предците“, програма која му диктира како да јаде, вежба и спие. Оттогаш тој стана познат како „Кралот на црниот дроб“ на неговиот профил, особено поради фактот што јаде големи количини суров црн дроб секој ден и постојано прави тренинзи преку неговиот профил на TikTok и на сите им ја презентира својата импресивна фигура.

Зборувајќи за неговата одлука целосно да го промени начинот на живот на своето семејство, Брајан рече: „Колку повеќе контактираа со современиот свет, толку повеќе стануваа посериозни и опасни алергиите на моите синови. Времето поминато надвор доведе до застрашувачки осип. Дури и контактот со нашето семејно куче предизвикуваше отежнато дишење, отечени очи и носови со мрсули. Вистинската причина за будењето беше кога моите синови престанаа да дишат. Имавме многу среќа. Стигнавме во болница на време“.

"Мојата сопруга и јас бевме решени да се соочиме со сето ова и никогаш повеќе да не ја тестираме нашата среќа на овој начин. Направивме се што беше во наша моќ, исто како што би направил секој родител. Тука започнува нашето патување. Прво ја елиминиравме целата преработена храна, почнав да се запознавам со исхраната на нашите предци, сезонското овошје и зеленчук, анатомијата на животните од глава до опашка и најхранливиот дел од нив - црниот дроб. Во рок од две недели видовме неверојатни промени кај нашите деца. Две децении подоцна, сè уште јадам речиси половина килограм црн дроб секој ден“.

Доставените девет принципи на Брајан претставуваат:

Спиење

Сè овде се заснова на оптимизирање на вашиот одмор, уживање во последниот оброк во текот на денот неколку часа пред спиење и обезбедување дека телефоните не ви го одвлекуваат вниманието.

Движење наоколу

Брајан оди на триесет минути прошетки секој ден, без разлика дали е дожд, снег или сонце, одржувајќи ја оваа рутина постојано. Како што самиот тврди: „Благосостојбата изградена од добро избалансирано движење ја елиминира потребата за задоволства базирани на потрошувачи“.

Заштита

Ставка заснована на заштита на личноста од сите наводни опасности на современиот свет, како што се WiFi и флуориди. „Опасностите како овие полека се смируваат и со адитивниот ефект полека ги нарушуваат нашите хормони, метаболизмот и способноста да се одмориме во длабок сон“, додаде кралот на црниот дроб.

Храна

Ослободете се од преработената храна збогатена со шеќери и големи количини на масти, течни калории и масла од семки.

Сонцето

Брајан секогаш се труди да собере што е можно повеќе витамин Д во текот на денот, за кој тврди дека функционира совршено со витамините А и К, кои можат да се најдат во црниот дроб и коскената срцевина и кои се сметаат за растворувачи за маснотии.

Ладно

Ливер Кинг тврди дека е од витално значење да се изложувате на природни елементи, да поминувате подолго во ладни бањи, реки и езера. Тој наведува дека тоа му помага во циркулацијата и ја гради природната одбрана на телото.

Борете се

Овој сегмент од неговите принципи всушност не се заснова на борби, но како што тврди самиот Брајан, важно е секогаш да поставуваме предизвикувачки цели пред нас.

Поврзување

Брајан често ги соблекува чевлите и оди на долги прошетки, што, како што наведува, му помага да се поврзе со мајката природа и Земјата. Ова, исто така, има многу смирувачки ефект за него, што ја одржува регулацијата на совршениот крвен притисок и квалитетот на сонот.

Социјални врски

„Спуштете ги телефоните и поминувајте време со вашите најблиски и пријатели. Секогаш ни треба некој и секогаш ќе бидеме социјални суштества“.