Ма каков Бил Гејтс: Ова се најбогатите луѓе во историјата на човештвото

Кого и да прашате кој е најбогатиот човек на сите времиња, најмногу ќе добиете одговор дека станува збор за Бил Гејтс…

Па, магазинот „Тајм“ реши да се осврне на овој проблем и да открие кој навистина треба да ја носи титулата најбогата личност на сите времиња. Како резултат на тоа, следеа детални истражувања, консултации со бројни експерти од целиот свет, како и копање низ бројни, заборавени архиви. Обидот и работата што ја направија ни донесе многу интересни резултати. Ви ги претставуваме 12-те најбогати луѓе досега, засновани врз денешното потенцијално богатство, кое е одредено според сегашните стандарди на БДП.

12. Бил Гејтс 78,9 милијарди долари

Па, најбогатиот човек во светот, основачот на Мајкрософт, изненадувачки не е во првите 10 најбогати луѓе на сите времиња, што значи дека тој никогаш нема да биде меѓу нив. За разлика од другите, неговата позиција на списокот е многу лесна да се открие, односно само за него може со сигурност да се тврди колку поседува и каква е неговата вредност. Иако во моментов е најбогатиот човек во светот (Тој и Џеф Безос моментално го менуваат постојано првото место), Гејтс ќе мора да вложи многу напор за да се дојде до врвот на оваа листа, ако некогаш сака.

11. Клеопатра 95,8 милијарди долари

Таа е добро позната. Но во нејзино време, владетелката на Египет била и многу квалификувана политичка манипулаторка. Нејзиниот годишен приход е еднаков на скоро 2,6% од глобалниот БДП, позајмувајќи големи суми од странските владетели, сите заради војната и луксузот.

10.Алан Руф 194 милијарди долари

Како внук на Освојувачот на Вилијам, Алан се придружил на неговиот чичко на маршот кон Нормандија. По неговата смрт, за него се веруваше дека има околу 11.000 фунти, што во тоа време беше околу 7% од БДП на цела Англија. Во денешни услови, Алан многу лесно може да се смета за еден од најбогатите мажи досега.

9. Рокфелер 341 милијарди долари

Овој човек своето прво богатство го направил во 1863 година, кога инвестирал во нафтената индустрија на само 27 години. Две децении подоцна, неговата компанија контролира околу 90% од американското производство на нафта. До 1918 година, се проценува дека тој поседувал околу 2% од вкупниот БДП на Соединетите држави. Како дел од неговото богатство, се издвојува Центарот Рокфелер во срцето на Yorkујорк.

8. Ендру Карнеги 372 милијарди долари

Како шкотски мигрант, овој челичен магнат ја продаде својата компанија на P.П. Морган со цена од 480 милиони американски долари, што претставува околу 2,1% од БДП на САД. Кога зборуваме денес, тоа значи дека Карнеги бил побогат за 31 милијарда долари од Рокфелер, иако тие беа изедначени со многу други елементи. И двајцата поседуваат згради што ги носат своите имиња.

7. Катарина Велика 1,5 билиони долари

Ја презеде власта, по убиството на нејзиниот сопруг во 1762 година и како владетелка на Русија, таа собра значително богатство и голема политичка моќ. Со империја која имаше вредност од околу 5% од глобалниот БДП, најдолго владеечката жена во руската монархија сигурно заслужи место во оваа елитна група.

6.Јосиф Висарионович Сталин 7,5 билиони долари

Според истражувањето на магазинот „Тајм“, било тешко да се разликува личното богатство на славниот диктатор од богатството на СССР. Поради неговата контрола врз Советскиот Сојуз, тој беше во можност да ја контролира економијата на земјата, но тој сметаше дека е тоа соодветно. Три години пред неговата смрт, СССР имаше богатство во вредност од околу 9,5% од глобалниот БДП, со што СССР стана една од најбогатите земји во светот.

5.Императорката Ву 22,7% од глобалниот БДП

Како конкубина на двајца кинески владетели, оваа жена се најде високо на листата. Нејзината сурова желба за моќ, која успешно им ја пренесе на своите деца, може да го загрижи и херојот на книгата Game of Thrones, Sersei Lanister. Царицата го изградила богатството на земјата со трговија со чај и свила и ја проширила површината на Империјална Кина до Централна Азија.

4.Акбар I 25% од глобалниот БДП

Акбар бил еден од најголемите владетели на династијата во Индија Мугал и имал богатство вредно околу една четвртина од глобалниот БДП. Со просперитетна империја која заработува богатство од своето население, богатството на династијата Мугал можеше да биде совршен ривал на Кралицата Елизабета.

3. Шенжен император 25 - 30% од глобалниот БДП

Додека се доближуваме до врвот на нашата листа, гледаме со кое богатство се справуваме. Третиот најбогат човек досега е кинескиот император Шенжен. Како водач на кинеската економски моќна династија на Сонг, овој император имаше прилично строга контрола врз земјата. Главниот извор на неговото богатство потекнува од технолошките иновации и наплатата на даноците, што беше далеку пред неговото време во тоа време.

2. Цезар- 4,6 билиони долари

За да можете да го видите Римското Царство на вистински начин, замислете се како водач на една империја која произведува околу 25 - 30% од светското богатство. Сега замислете дека една петтина од тоа е ваше лично богатство. И ако сето тоа не е доволно за вас, професорот од универзитетот Стенфорд, Јан Морис заклучи дека Цезар го поседувал целиот Египет во еден период.

1.Манза Муса - побогат отколку што можеме да замислиме

На врвот на нашата листа е Манза Муса. Знаете дека сте успеале во животот, кога сте толку богати, се дека единствената мерка за вашето богатство е неопислив атрибут. Кралот Тимбукту го контролирал најголемото производство на злато во целиот свет, кога златото било најпопуларно. На сликите што го опишуваат, можеме да видиме како тој држи скептер од злато додека седи на златен престол, држи златна чаша и носи златна круна. Доста?