, ,

МОЖЕВМЕ ДА СЕ ПРИПРЕМИМЕ ЗА ПАНДЕМИЈАТА НА КОРОНАВИРУС, НО НЕ БЕШЕ ПРОФИТАБИЛНО

Френк Сноуден (73) е професор по медицинска историја на универзитетот Јеил и автор на „Епидемија и општество: од црната смрт до денес“. Пред скоро 50 години, тој се занимаваше со истражување во Рим за време на епидемијата на колера и сега е во истата прилика повторно во италијанската престолнина, заради COVID-19. И Сноуден се зарази со коронавирусот, но се чувствува добро.

Пред неколку години, американскиот професор предупреди дека САРС, птичјиот грип и свинскиот грип се само најава за голема пандемија. На прашањето дали размислувал за патоген како новиот коронавирус, Сноуден одговорил потврдно во интервју за Шпигел.

„И не очекував само јас пандемија за таков белодробен вирус. Виролозите и епидемиолозите ширум светот постојано алармираат. Навистина се прашувам: Како е можно да се биде толку слеп? Кога Доналд Трамп сега се запраша „кој би можел да знае“, мојот одговор е: Секој! “

Сноуден изјави дека американскиот епидемиолог Ентони Фаучи добро ја опиша ситуацијата во 2006 година: Ако живеете на Карибите, експертите за клима ќе ви кажат дека неизбежно ќе се појави ураган. Не можам да ви го кажам датумот или колку ќе биде силен, но важно е да се подготвите за тоа. Исто е и со пандемијата, истакнува Сноуден.

„Но, што направивме? По краткиот период на вознемиреност по САРС и птичјиот грип, заборавивме на сите за заканата од пандемија! Значи, сега немаме заедничка политика за пандемии во Европската унија, Светската здравствена организација нема доволно средства и немаме болнички капацитет да се грижи за голем број на пациенти “, вели Сноуден во интервју за германскиот весник.

Некои го споредија коронавирусот со бубонската чума, која со векови сееше смрт во Европа.

Професорот Сноуден вели дека чумата во која загинале околу сто милиони луѓе во Европа помеѓу 1347 и 1743 година, кога биле уништени цели области, предизвикало терор што не може да се спореди со ефектите на коронавирусот.

Додека паѓаме во очај чекајќи вакцина, жителите на Фиренца веројатно би скокале за среќа ако некој им рече дека ќе ја направат вакцината за чума за 18 месеци, вели Сноуден.

Како епидемии ги соборија светските сили

Влијанието на нови, ненадејно појавени болести, како што е коронавирус, е особено големо - болести кои се медицински варијабилни, како што е Ковид-19, рече професорот. Тој потсетува дека големите сипаници биле ужасна болест, од која повеќе од половина биле заразени и дека луѓето се плашеле од тоа. „Сепак, на почетокот на 18 век, луѓето некако се согласија со тоа и го прифатија како судбина“.

Сноуден вели дека зболените од бубонската чума или колера паѓале мртви на јавни места и лекарите биле беспомошни. „Слични слики дојдоа од Вухан преку телевизија. Јас многу добро можам да замислам дека ваквите вонредни околности предизвикуваат политичка промена или економска криза, дури и ако стапката на морталитет е релативно ниска, како во „COVID-19“.

На идејата дека некои сметаат дека Кина може да добие статус на суперсила заради коронавирусот, Сноуден вели дека тоа им се случило на САД благодарение на жолтата треска.

„Околу 1800 година, француската колонија на Хаити беше една од најбогатите во светот, токму порадишеќерните насади што ги култивираа робовите. Сепак, робовите започнаа револуција. Наполеон, кој имаше амбиции да ја прошири моќта на Франција кон Новиот свет, испрати повеќе од 60.000 војници за да ја задуши револуцијата. Сепак, повеќето од нив починале од жолта треска. Наполеон мораше да се откаже од странските амбиции и во 1803 година ја продаде Луизијана во САД. Ова значеше удвојување на националната територија на САД - важен чекор кон станување суперсила “, рече професорот.

Сноуден вели дека многу сили исчезнале поради заразни болести и дека, на пример, атинската чума придонела за падот на античка Грција.

„Што се однесува до падот на антички Рим, маларијата играше улога, меѓу многу други фактори. Поради климатските промени, маларијата започна да се шири во јужна Европа во 5 век. Преживеаните добиваа треска редовно до крајот на животот и не беа во можност да работат како порано, предизвикувајќи опаѓање на земјоделството. Во Велика Британија, сипаниците го прекинаа владеењето на династијата Стјуарт, а војската на Наполеон во Русија не беше уништена од противниците на бојното поле, туку од тифус и дизентерија “.

Професорот извлече историски паралели и за мерките што го парализираат јавниот живот и етичката дилема што се сведува на одлучување дали да се спасат животи или економија.

Поради колера, се одржувале редовни меѓународни конференции помеѓу 1851 и околу 1910 година за да се дискутира за спречување на ширење на болести, карантини или забрани за патувања. „Разгледани се и економските проблеми предизвикани од овие мерки - како што е она дека употребата на Суетскиот канал ќе изгуби вредност заради карантин во рок од пет дена“.

Тој се присети, на пример, од 1720 година, кога брод со скапоцени ткаенини од Измир и Триполи пристигна во пристаништето Марсеј на југот на Франција.

„Додека се уште беше на море, осум морнари, еден патник и лекар на одборот веќе беа убиени од чума. Карантинот обично траеше 40 дена, но во овој случај, под притисок на локалните трговци, тој беше сведен на десет дена и скапоцената ткаенина не беше запалена. Како резултат, починаа повеќе од половина од 100.000 жители на Марсеј. Скратениот карантин се ублажуваше со терминот „мал карантин“. Ова потсетува на Доналд Трамп, кој ја минимизираше заканата од Ковид-19 и првично ја опиша како „обична настинка“ и „грип“.

„И фактот дека Кина и САД сега се обидуваат да се обвинат едни со други за пандемијата, ме потсетува на чумата: За време на бубонската чума, проститутките и Евреите биле жртвувани, што доведува до грозоморни слики. И во историскиот роман „Верници“ од Алесандро Манкони, има четворица Шпанци кои биле сурово погубени затоа што биле обвинети за намерно ширење на чумата. Колерата беше иста: Една историска илустрација покажува колку лутите американски граѓани се обидоа да ја одбранат својата земја од имигранти кои можеби биле заразени со оваа болест. Сега, со коронавирусот, Кинезите се жртви на вербални или физички напади во многу земји “.

Создадовме идеални услови за болест

Шпигел наведува дека бубонската чума имала такви размери што многу луѓе дури изгубиле верба во Бога.

Запрашан како коронавирусот влијае врз верувањата што ги имаме во секуларното општество, професорот Сноуден вели:

„Мислам дека тоа ја доведува во прашање нашата верба во глобализацијата. Сега разбираме како станавме ранливи преку глобализацијата. Мислам дека оваа пандемија навистина допира до најголемите стравови од нашата психа, најголемите грижи што ги имаме како човечки суштества. Сепак, глобализацијата не е дело на Бога. Создавајќи го митот дека можеме да растеме економии експоненцијално и бесконечно, со скоро осум милијарди луѓе на планетата, прекумери патувања, загадување на околината,потиснување на природата, ги создадовме скоро сите идеалните услови за појава на коронавирус, да не‘ удри и да не’ погоди тешко“. 

Сноуден верува дека нешто позитивно може да се појави од пандемија и дека сега сме на крстопат.

„Ако западнеме во национализам, како што е во моментов, ние ги губиме шансите навистина да промовираме промени. Од птичји грип до САРС, преку ебола до коронавирус, сите овие болести се пренесуваат од животни. Имаме контакт со животни до одреден степен што не се гледа во историјата на човекот. Зарем немавме доволно примери? Колку пати треба да страдаме пред да речеме, Чекај, има ли тука шема?

Нагласувајќи дека животната средина и јавното здравство мора да одат рака под рака, Сноуден рече дека ова значи дека не мислиме како нации затоа што бактериите не ги знаат националните граници.

Науката не се користи конструктивно

На прашањето дали науката може да нè заштити од епидемии, историчарот вели дека е постигнат голем напредок на ова поле и дека тоа го гледаме на дневна основа за време на пандемијата на коронавирус.

Тој потсетува дека за време на чумата, луѓето мислеле дека болеста е казна од Бога, што предизвикало вистински терор.

„И во 1973 година, кога бев во Рим со епидемија на колера, еден италијански министер за здравство беше толку суеверен што за време на неговата посета на болницата се потпираше не само на хигиенските мерки, туку исто така и направи знак со раката зад грбот за да го истера злото. Тоа време поминало одамна, па дури и во споредба со САРС пред 17 години, науката постигна голем напредок “.

Френк Сноуден вели дека голем проблем е што ние не ја користиме науката на конструктивен начин. Според него, по епидемијата на САРС, можело да се смисли план што ќе овозможил вакцината против коронавирус да се произведе сега многу брзо.

„Но, тоа не беше сторено зошто не беше профитабилно. Во фармацевтската индустрија, сето тоа се сведува на правење профит. И ова е исто така проблем во здравствениот сектор. Подготовката за пандемија не носи профит како инвазивни процедури. Затоа, никој не ја сфаќа сериозно подготовката. И во многу земји и во САД милиони луѓе немаат пристап до најдобриот стандард на нега. Сега гледаме на сериозни последици. Една лекција од оваа пандемија е: Медицината мора да биде човеково право! “

Шпигел го прашал американскиот професор дали се согласил со Луис Пастер, пионер во истражувањето на заразни болести, дека микробите ќе го имаат последниот збор.

„Мислам дека ќе зависи од тоа дали сме подготвени да учиме од грешките. Знаеме дека нашите слабости се она што го отвора патот за пандемии како оваа низ која поминуваме. Имаме капацитет да соработуваме со инструменти за да ги спречиме идните пандемии, или барем да ја намалиме веројатноста дека тие ќе се појават. Но, дали ќе делуваме?Се надевам дека ќе успееме, но не сум сигурен. Само погледнете колку полека напредува заштитата на климата! “

Со оглед на тоа што коронавирусот не може толку лесно да се игнорира, луѓето може да решат да се променат сега кога тие се директно засегнати.

„Зарем ова не е суштината на грчката драма, дека човечките суштества можат да учат, но дека тоа обично бара страдање?“ Сноуден заклучува.