,

Му го зеде тронот на Роналдо: Роџер Федерер е најплатениот спортист за 2020 година

Роџер Федерер е официјално најплатениот спортист во 2020 година, со 106 милиони долари.

Според „Форбс“, Федерер е првиот тенисер што се искачи на 1-то место за прв пат во 30-годишната историја на списокот. Швајцарската тениска ѕвезда, наводно, има најдебел паричник во светот на спортот, заработувајќи 100 милиони долари од теренот од договори со УНИКЛО, Кредит Свис, Мерцедес-Бенз и 10 други брендови. Скокна на првото место, откако го зазеде петтото место на списокот во 2019 година.

Федерер ефикасно ги совлада минатогодишните лидери Кристијано Роналдо и Лионел Меси, со што ги смести на второ и трето место. Португалската фудбалска ѕвезда заработи вкупно 105 милиони долари, додека капитенот на ФК Барселона заработи 104 милиони долари.

Под Роналдо и Меси е Неимар од Париз Сен Жермен, кој заработи вкупно 95,5 милиони долари и слета на бр. 4. На местата 5, 6 и 7 се трите НБА шампиони - Леброн Џејмс со 88,2 милиони долари, Стивен Кари со 74,4 милиони  и Кевин Дурант со 63,9 милиони долари.

На 8-то место се Тајгер Вудс со 62,3 милиони, Кирк Казинс на 9-то место со 60,5 милиони  и Карсон Венц на 10-то место со 59,1 милиони долари.

Форбс понатаму известува дека вкупната акумулирана заработка (3,6 милијарди долари) на 100 спортисти годинава е за 9% пониска отколку во 2019 година.