Небесен снег: Руското атомско чудо или нешто друго

Експлозијата на руско воено тестирање што испушти зрачење може да биде предизвикана од неуспешното лансирање на наводното руско „чудо со оружје“. Еве што се знае за митската руска крстосувачка ракета.

Рускиот претседател Владимир Путин првпат го спомна своето ново чудо со оружјето на 1 март 2018 година во своето обраќање пред нацијата. Во таа прилика, тој покажа видео анимација на крстосувачка ракета што прво го заобиколува системот за воздушна одбрана на Атлантикот, а потоа лета околу Кејп Хорн, најјужната точка на Јужна Америка, за на крајот да ја уништи целта на Хаваи. Тоа е ракета чија траекторија може да се промени за време на летот.

Руската државна станица РТ (РТ), на „Јутјуб“ како дел од целосно обновениот арсенал на руската војска, го откри ова наводно ново оружје наречено „9М730“.

Меѓутоа, се поставува прашањето: Дали сликите што Путин и РТ ги претставуваат во стилот на компјутерска игра се научна фантастика, или дали навистина постојат овие оружја?

На 8 август, 2019 година се случи голема експлозија на воениот терен за обука во Северозападниот дел на Архангелск. Според руската агенција за атомска енергија Росатом, петмина вработени загинале во експлозија на ракетен мотор со течно гориво. Уште тројца вработени претрпеле изгореници.

Најавата за Росатом предизвикува некои прашања, што се однесува на „изотопите“. Но, повеќето изотопи се радиоактивни - невообичаено гориво за ракета со течно гориво.

Осврнувајќи се на руското Министерство за вонредни ситуации, организацијата за животна средина „Гринпис“ известува дека, по експлозијата, нивото на радијација во Северозападот е зголемено - дваесет пати. Исто така, тоа укажува на ослободување на радиоактивни супстанции.

Бидејќи ракетите со течен погон не испуштаат радиоактивност, разумно е да се претпостави дека ракетата имала комбинација на конвенционален и нуклеарен погон.

Иако Владимир Путин тврдеше дека новата ракета за крстосување беше успешно тестирана порано во 2017 година, нема докази за тоа. CNBC извести кон крајот на март, осврнувајќи се на разузнавачките кругови, дека  ракета била тестирана пет пат од февруари 2018 година и дека паѓала секој пат. Во НАТО го нарекуваат „Небесен снег“- ѕвезда што паѓа.

Но, ако овие оружја постојат, тогаш ова е прва интерконтинентална ракета за крстосување во светот. Ова би значело дека е стратешки супериорен во однос на меѓуконтиненталните балистички ракети (МЦБМ) - нивната траекторија не може да се промени по лансирањето и тие се теоретски ранливи како цел за системите за противракетна одбрана. Сепак, ова е само теорија - практично ракетите ICBM се незапирливи уште од 80-тите бидејќи нивната брзина е преголема. Покрај тоа, и американската и руската нуклеарна ракета се опремени со повеќе боеви глави, така што нивната огнена моќ ја надминува секоја воздушна одбрана.

Падот на таквата ракета може да има многу погубни последици.