Новак Ѓоковиќ се искачи до ѕвездите и највисоките височини: Најдобриот тенисер на светот го слави својот 37-ми роденден

Има многу одрекувања на неговиот пат до славата

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ќе го прослави својот 37-ми роденден. Роден е во Белград, а познато е дека неговиот пат до ѕвездата бил трнлив и многу тежок. Тој е најстариот син на Дијана и Срѓан Ѓоковиќ, а има помали браќа - Марко и Ѓорѓе Ѓоковиќ.

Тенисерот кој сите во Србија гордо го нарекуваат „нашиот Ноле“ израснал во Бањица. Рекет за прв пат зеде на Копаоник на само четири години, а прв тренер му беше Јелена Генчиќ која веднаш препозна дека е голем талент. Кога имал само 12 години, се преселил во Минхен, каде што присуствувал на тениската академија на Никола Пилиќ.

View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole)


Професионално играње тенис

Беше трикратен шампион на Европа во 2001 година и во поединечна конкуренција и во парови и екипно. Веќе во следната сезона покажа дека ќе биде вистинско тениско чудо бидејќи стана најдобар во Европа во конкуренција на тенисери до 16 години. По само пет одиграни ИТФ турнири, тој се најде на 40-то место меѓу најдобрите јуниори.

Тој официјално се запиша на АТП листата во 2003 година, кога неговото име се најде на листата на најдобри светски тенисери.

Беше јуниорски репрезентативец на Југославија за тенисери до 14 години, а дебитираше во Дејвис купот во Загреб, играјќи за Србија и Црна Гора. Тој победи.

Првата титула ја освои во 2006 година на Отвореното првенство на Холандија без загубен сет. Тогаш за прв пат во јавноста се појавија Јелена Ѓоковиќ, па Ристиќ. Мораше да биде малку трпелив до неговата прва Грен слем титула, која дојде две години подоцна. Тој го освои Австралија опен победувајќи го Французинот Жо-Вилфред Цонга во финалето. По овој голем триумф, сѐ останато е историја.

Според многу параметри, Новак е најдобар, па да почнеме по ред. Моментално е најстариот број 1 во тенисот, со што го симна од тронот Роџер Федерер. Воедно, Новак е на врвот на АТП листата веќе 426 недели и на тој начин продолжува да го зголемува сопствениот рекорд. Неодамна по петти пат беше прогласен за најдобар спортист на светот од Академијата Лауреус, на која награда се истакнаа тој и неговата сопруга Јелена Ѓоковиќ. Тој има и најголем број освоени Грен слем титули (24), тој е првиот тенисер кој четири пати освоил три Грен слем турнири во една сезона.

Љубовта со Јелена

Нивната љубов започна уште во средношколските денови и тие беа први пријатели три години пред да започнат врска. Јелена тренираше тенис, а таа и Новак се сретнаа на турнир на Баново брдо.

- Решаваше крстозбори, јас бев до него и ме замоли да му помогнам и така почнавме заедно да ги решаваме. После тоа повремено се среќававме, добро се забавувавме, но без навестување дека некогаш ќе се забавуваме - рекла Јелена, пренесува „Глоси“.


Тој ја запросил на возење со балон

Двајцата отидоа на возење со балон, но Новак изнајми друг балон кој требаше да полета во моментот кога двајцата летаа во другиот балон за да пушри табла на која пишува „Дали ќе се омажиш за мене“. Меѓутоа, тој втор балон се запалил, Јелена почнала да ја фаќа паника, а потоа Новак се свртел кон возачот и го замолил да му помогне бидејќи ќе ја пропушти можноста.

По деветгодишна врска, на Новак и Јелена стапија во брак. Во бракот ги добија синот Стефан (2014) и ќерката Тара (2017). Тие живеат во Монако.

Интересни факти за Новак

Ноле сака да биде активен надвор од теренот, па затоа беше специјален гостин на Евровизија 2008 година што се одржа во Белград. Тој исто така глумеше во видеото на неколку диџеи, а учествуваше и на хуманитарен фудбалски натпревар во 2011 година за да ѝ помогне на Јапонија по разорниот земјотрес. Од август 2011 година е национален амбасадор на УНИЦЕФ за Србија, пишува „Википедија“.

Пред 11 години ја објави книгата „Сервирај за пебеда“ во која се фокусира на здравиот живот, а неодамна пишувавме и за пијалокот на кој Ноле му е верен со години. Важно е да се спомене дека тој донираше еден милион евра за да ѝ помогне на Србија да набави медицинска опрема во борбата против корона вирусот.

Со семејството и сопругата Јелена ја основа компанијата „Фемили спорт“ како и Фондацијата Ѓоковиќ, чиј директор е неговата сопруга. Она што е можеби најинтересно е што Новак беше и на поштенската марка на Пошта Србија во 2011 година, за него беше снимен документарен филм, а по него беа именувани видови инсекти. Тој е познат и по своите имитации, најмногу на колегите на теренот.

Зборува дури пет јазици: покрај мајчиниот, одлично го познава и англискиот, италијанскиот, францускиот и германскиот јазик. Во една прилика рече дека најголемо жалење е што никогаш не бил студент.

Среќен роденден Ноле!


Извор: ona.rs