Сестрата на принцезата Дајана ја запечати нејзината судбина: Му беше девојка на Чарлс, но никогаш немаше амбиција да се омажи за него

Сара, која некогаш можеше да биде сопруга на Чарлс, го продолжи животот далеку од очите на јавноста. Таа денес ретко дава интервјуа и живее мирен живот, но често се сеќава на својата сестра и на трагичниот пат по кој и тргна животот.

Приказната за принцезата Дајана и принцот, а сега и кралот Чарлс, е една од најпознатите и најтрагични љубовни приказни на 20 век. Сепак, малку е познато дека пред Чарлс да ја запроси Дајана, неговиот интерес бил насочен кон нејзината постара сестра, Лејди Сара Спенсер.

Лејди Сара Спенсер, позната по својата убавина и социјален статус, првпат го запозна принцот Чарлс во 1977 година. Нивната врска беше краткотрајна, но интензивна. Во тоа време, Сара беше во центарот на вниманието на британската аристократска сцена и нејзината романтична поврзаност со Чарлс привлече големо медиумско внимание.

„Не би се омажила со него дури и да е крал Соломон“

Сепак, нивната врска не траеше долго. Сара подоцна признала дека не била сериозно заинтересирана да се омажи за Чарлс. Во интервјуата, таа отворено зборуваше за нивната врска, дури и изјавуваше: „Не би се омажила за него дури и да беше крал Соломон“. Нејзината искреност и отвореност во врската со Чарлс на крајот доведе до крај на нивната врска.

Недолго по раскинувањето, принцот Чарлс ја запознал Дајана, тогаш сè уште многу млада и наивна тинејџерка. Нивната врска брзо напредувала и парот се венчал во 1981 година. Свадбата беше спектакуларна, но бракот набрзо се покажа како проблематичен. Тековната љубов на Чарлс кон Камила Паркер-Боулс, како и борбите на Дајана со медиумите и нејзината сопствена ментална и емоционална стабилност, придонесоа за нивната растечка несреќа.

Се омажи за земјоделец

Сара, која некогаш беше потенцијална сопруга на принцот Чарлс, остана блиска со својата сестра во овие турбулентни години. Нивната врска, сепак, беше подложена на голем притисок поради несреќниот брак и јавниот живот на Дајана под будното око на медиумите.

Трагедијата кулминираше во 1997 година кога принцезата Дајана загина во трагична сообраќајна несреќа во Париз. Загубата на Дајана беше тежок удар за Сара и целото семејство Спенсер, како и за целиот свет.

Сара, која некогаш можеше да биде сопруга на Чарлс, го продолжи животот далеку од очите на јавноста. Таа денес ретко дава интервјуа и живее мирен живот, но често се сеќава на нејзината сестра и на трагичниот пат по кој и тргна животот.

Оваа приказна потсетува на кревкоста на судбината и како еден момент, една одлука, може да го промени текот на животот. Сара и Дајана се две сестри чии судбини биле длабоко испреплетени со британската монархија, а нивната приказна останува еден од најинтригантните и најтрагичните аспекти на кралската историја.

Извор: Najzena.alo.rs