„Според стандардите на баба ми, јас сум луд“, ама сакам да најдам љубов: Гејтс вели и дека не е робот

Милијардерот Бил Гејтс изјави дека повеќе би сакал да троши на вакцини отколку да патува на Марс, бидејќи смета дека тоа не е добар начин да се користат пари. „Всушност е прилично скапо да се оди на Марс. Можете да купите вакцини против сипаници и да спасите животи за 1.000 долари по човек.

Основачот на SpaceX, Илон Маск, изјави дека сака да го колонизира Марс, додека основачот на Amazon, Џеф Безос, исто така се приклучи на „вселенската трка“. SpaceX, ракетната туристичка компанија основана од Маск во 2002 година, меѓу другите, како крајна цел ја постави да испрати летови со екипаж на Марс и да ја колонизира таа планета.

Основачот на Амазон, Безос, ја предводи авиокомпанијата Blue Origin и направи кратко патување во вселената во 2021 година, додека британскиот тајкун Ричард Бренсон, исто така, стигна до работ на вселената со својот ракетен авион Virgin Galactic.

„Не очекував дека ќе станам цел на теории на заговор за корона“

Гејтс, ко-основачот на Мајкрософт, исто така верува дека вештачката интелигенција ќе го трансформира човештвото доста драматично: "Тоа ќе ни помогне да истражуваме медицински и научни прашања. Не се работи само за роботите, туку помага и за читање и пишување. Всушност, има повеќе напредок од роботите. И двете ќе ни дадат многу поголема продуктивност“.

Гејтс зборуваше и за тоа колку бил изненаден што станал цел на теории на заговор за време на пандемијата на Ковид-19. „Не го очекував тоа“, рече тој, мислејќи на сугестиите дека профитирал од вирусот или самиот го започнал.

„За време на пандемијата, имаше неколку десетици милиони пораки дека намерно сум ја предизвикал или дека ги следам таквите луѓе. Тоа наоколу. Претпоставувам дека луѓето бараат некаков „плаш“ од зад сцената, некое преупростено објаснување. Злото е многу полесно да се разбере од биологијата“, изјави Гејтс за Би-Би-Си.

„Според стандардите на баба ми, јас сум луд“

На прашањето дали е штедлив во приватниот живот, Гејтс рече: „Немам огромен плакар. Не носам накит. Но, пакувањето на подароците не го штедам за подоцна. Баба ми никогаш не фрлала хартиена кеса во нејзиниот живот. Според нејзините стандарди јас сум луд“.

Гејтс се разведе од сопругата Мелинда во мај 2021 година. На прашањето дали би сакал повторно да најде љубов, тој рече: „Се разбира, јас не сум робот“.