Ставете го ова во кафето секое утро и гледајте како се топат килограмите: Ќе ослабите без диета, а вкусот е едно нешто

Ако сте на диета, знаете дека мора да се откажете од многу намирници, вклучувајќи го и шеќерот. На љубителите на кафе често им е многу тешко бидејќи црното кафе без шеќер или млеко има горчлив вкус.

Сепак, постои еден трик откриен од фитнес тренерката Џени Шугар, кој на вашето омилено кафе му дава сосема поинаков, одличен вкус.

Тaa додава цимет во утринската шолја црно кафе.

„Откако добро ќе се промешам, пијам голтка и вкусот е многу потопол и посладок. Значи, моето кафе има практично нула калории и нема шеќер“, откри таа.

Комбинацијата на антиоксиданси од кафето и овој миризлив зачин ќе го поттикне слабеењето со забрзување на метаболизмот. Во шолјата кафе што ја пиете, без разлика дали е црно или инстант кафе, ставете ¼ лажичка цимет и промешајте.

Циметот се користи и за засладување на јогурт од бадемово млеко, овесна каша од банана, јаболка, па дури и тост од путер од кикирики.

„Покрај тоа што дава посладок вкус на јадењата, циметот е и здрав. Полн е со антиоксиданси и му помага на телото да се справи со слободните радикали. Истражувањата покажаа дека има и антиинфламаторни својства“, додаде таа за PopSugar.