Темни очила, бело сако... ма, дали е тоа Федерер?! Го виделе со Мирка и го прашале од каде вие тука?

Легендарниот тенисер дојде таму каде што не го очекуваа - на Оскарите.

Поранешниот швајцарски тенисер Роџер Федерер (42) присуствуваше на доделувањето на Оскарите во театарот Долби во Холивуд во неделата вечер. Во придружба на сопругата Мирослава, попозната како Мирка (45), поранешна тенисерка, Швајцарецот се појави во бело палто, очила за сонце и трпеливо им позираше на фотографите и со нив и без нив. Неговото доаѓање предизвика големо внимание, особено што за многумина се уште е невообичаено да го гледаат само на настани на познати личности во период во кој љубителите на тенисот се уште се навикнати да го гледаат на турнирите.

„Добив покана да дојдам. Обично имам многу работи околу овој датум, но си реков - зошто да не ја поминам вечерта на Оскарите со сопругата и да ги видам сите ѕвезди?", рече Федерер.

Додека Новак Ѓоковиќ е исто така во Калифорнија, Федерер е на околу 200 километри во Индијан Велс, опкружен со актери и бројни познати личности. За тоа време Ѓоковиќ се обидува да стане рекордер и да го освои шестиот трофеј на престижниот турнир, бидејќи моментално со Федерер го дели првото место на „тенискиот рај“ бидејќи и двајцата имаат по пет титули.

За Федерер, пак, спортот во моментов не е во преден план. Тој прошета на црвениот тепих со сопругата, како дел од нивното семејно патување по западниот брег на САД. Неделава заминаа и на НБА натпреварот на Голден Стејт Вориорс, а беа и во тренинг центарот на славниот тим, каде што Швајцарецот беше срдечно пречекан.

Роџер и Мирка се запознале во 2000 година, се венчале во 2009 година во близина на неговиот роден Базел, кога Мирка го променила моминското презиме од Вавринец во Федерер.

Фото: Инстаграм
Извор: Mondo.rs