ВИДЕО: Сите нокаути на ѕверот Мајк Тајсон

Тој беше вистинска машина за убивање ...

Мајкл Џерард, познат како Мајк Тајсон, е дефинитивно еден од најдобрите боксери и борци на сите времиња. Оваа легенда од  „тешка категорија“ е роден во 1966 година и влезе во историјата на боксот со тоа што стана најмладиот боксер што ги освои титулите во ВБЦ, ВБА и ИБФ на само 20 години.

Тајсон стана светски обожавател и сите беа воодушевени од неговата сила и неговата техника која на никој не може да му парира. Дури и легендарниот Мухамед Али рече дека ќе има проблеми ако се најде во рингот со Тајсон.

Тој навистина беше ѕвер што удираше и носеше сè пред себе. Иако водеше бурен живот и често беше мета на новинарите, Тајсон беше вистински шампион во секоја смисла на зборот и ќе биде запаметен засекогаш во историјата на боксот.

Иако може да се дискутира дали тој е најдобриот боксер на сите времиња, можеме слободно да кажеме дека тој во тешка категорија ја имаше најтешката рака, со која ги сруши другите борци како мушички.

Проверете ги сите нокаути што ги направи во кариерата: