Во Германија денеска почнува ЕУРО 2024, кој ќе биде шампион на стариот континент?

Вечерва со почеток во 21 часот започнува најголемиот фудбалски спектакл на „Стариот континент“, а за престижниот трофеј ќе се борат 24 репрезентации.

Со натпреварот меѓу домаќинот Германија и Шкотска вечерва започнува ЕУРО 2024 година. „Алијанц Арена“ ќе биде домаќин на отворањето на 17. Европско првенство, кое ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули, за кога е закажано големото финале. Ќе се натпреваруваат 24 селекции, а само Грузија води како дебитант бидејќи Србија води како наследник на Југославија, Чешка и Словачка како наследници на Чехословачка (и двете земји ја добиваат титулата шампион на Европа).

View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2024 (@euro2024)Титулата ја брани Италија, која пред три години славеше во финалето против Англија по подоброто изведување пенали.

Натпреварите се играат во 10 градови, а секој стадион има своја посебна приказна. Од Берлин, преку Минхен, Дортмунд, Штутгарт, Гелзенкирхен, Франкфурт, Хамбург и Дизелдорф, па се до Келн и Лајпциг, натпреварите ќе ве остават без здив.

Првиот дел од натпреварувањето се состои од натпревари во шест групи со по четири екипи. Двете најдобри селекции од секоја група поминуваат со четирите најдобри третопласирани селекции, по што започнува нокаут фазата (од осминафиналето).

View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2024 (@euro2024)Група А: Германија, Шкотска, Унгарија, Швајцарија.

Група Б: Шпанија, Хрватска, Италија, Албанија.

Група Ц: Словенија, Данска, Србија, Англија.

Група Д: Полска, Холандија, Австрија, Франција.

Група Е: Белгија, Словачка, Романија, Украина.

Група Ф: Турција, Грузија, Португалија, Чешка.

View this post on Instagram

A post shared by Portugal (@portugal)Најуспешни селекции на Стариот континент се Германија и Шпанија, кои трипати ја освојуваа титулата, а Германија уште три пати стигна до финалето (во 1976, 1992 и 2008 година).