Запознајте го семејството на новиот крал на Данска: Ја запозна љубовта на својот живот во ноќен клуб (ФОТО)

Фото: youtube printscreen

Кралицата Маргарет Втора, која го презеде данскиот трон во 1972 година, е најдолговечниот европски монарх по смртта на британската кралица Елизабета Втора.

Данската кралица Маргарет Втора направи разлика со абдицирање на 14 јануари по 52 години на тронот. Неа ќе ја наследи нејзиниот најстар син, престолонаследникот Фредерик.

Таа оваа одлука ја соопшти во својот новогодишен говор, а вчера на тронот се качи новиот крал. Откако данската кралица имала здравствени проблеми размислувала за иднината, поради што тронот му го предаде на синот. Како што пренесуваат странските медиуми, таа во февруари успешно го оперирала 'рбетот.

- Операцијата природно ме поттикна да размислувам за иднината - дали дојде време должноста да ѝ ја препуштам на следната генерација - рече таа во својот говор.

Принцот Фредерик и Марија од Данска станаа новиот крал и кралица, а сигурно е дека нивните животи ќе се променат неповратно - и животите на нивните четири деца.

Принцезата Мери, која ќе стане првата кралица на Данска родена во Австралија, ја освои јавноста со нејзината посветеност на кралската должност и течното познавање на јазиците. Таа го запознала својот сопруг во преполн паб во Сиднеј пред 23 години и немала поим дека е од кралско семејство.

Благодарение на неа, Фредерик стана популарен, бидејќи бракот со Мери му донесе улога на семеен човек. Откако се запознале и се венчале, идната кралска двојка има четири деца, од кои најстарото, синот Кристијан, ќе ја преземе улогата на наследник на тронот.

Досега кралските тинејџери растеа во релативно мирен живот, но сега погледите на јавноста од целиот свет се вперени кон нив. Иако потекнуваат од богато и познато семејство, тинејџерите досега живееја далеку од љубопитната јавност. Посетувале државни училишта и живееле нормален живот, речиси како и сите други деца

Најстарото дете, идниот престолонаследник Кристијан, се занимава со семејниот бизнис од неговиот 18-ти роденден и моментално е фокусиран на завршување на своето образование.

Помладите браќа и сестри, принцезата Изабела (16) и близнаците Винсент и Џозефин неодамна го прославија својот 13-ти роденден и сите се концентрирани на училишните задачи. И додека во јавноста се официјални и ги покажуваат сите манири што треба да ги имаат членовите на кралското семејство, нивните приватни видеа откриваат дека водат сосема нормален семеен живот.

Децата често се шегуваат со австралискиот акцент на мајка им - опишувајќи го нејзиниот дански изговор како „смешен“. Сепак, денес е денот кога нивните животи засекогаш ќе се сменат.

Во знак на новите должности на најстариот престолонаследник, Кристијан ќе патува со автомобил со своите родители од нивниот дом во палатата Фредерик VIII во Амалиенборг до палатата Кристијансборг, која ја користи данското кралско семејство за официјални настани.


Запознајте го новото данско кралско семејство

Принцот Кристијан

Принцот Кристијан Валдемар Анри Џон, принцот на Данска и гроф од Монпеца, е роден на 15 октомври 2005 година во Копенхаген. Неговото прво име е избрано во согласност со данската кралска традиција на наизменично менување помеѓу Фредерик и Кристијан, а неговото средно име „Џон“ е по неговиот дедо Џон Доналдсон.

Кристијан беше првиот член на данското кралско семејство што посетуваше градинка, а потоа и јавно државно училиште, Транегардсколен во Хелеруп, богато предградие на Копенхаген. Сепак, неговите родители одлучуваат да го повлечат од интернатот Херлуфшолм во 2022 година, откако во јавноста се појавија информации дека таму бил изложен на малтретирање и насилство.

Своето образование го продолжил во гимназијата Ордруп. На неговиот 18-ти роденден во 2023 година, кралицата Маргрета му го додели на принцот Кристијан Орденот на слон - највисоката награда на Данска, која се доделува од 1693 година.

Неговото полнолетство беше обележано со раскошна церемонија и свечена изјава дека ќе го почитува уставот. Кога ќе го напушти училиштето, Кристијан може да оди на универзитет и веројатно ќе помине воена обука како неговиот татко, но сега, како прв во редот за данската монархија, неговата најголема лекција сега ќе биде да ја преземе улогата на наследник на тронот.

Принцезата Изабел

Иако има само 16 години, принцезата Изабела Хенриета Ингрид Маргрет го носи епитетот на популарна девојка која ја следат огромен број луѓе на социјалните мрежи. Родена на 21 април 2007 година во Универзитетската болница во Копенхаген, таа го добила името по двете страни на нејзиното семејство - Хенриета по нејзината покојна австралиска баба и Маргрет по нејзината кралска баба.

Таа беше првото девојче родено во данското кралско семејство по раѓањето на нејзината пратетка, кралицата Ана Марија од Грција во 1946 година.

Таа моментално учи во гимназијата Орегард, а претходно одела во истото државно училиште како и нејзиниот брат Кристијан. Таа полека расте, па почесто можеме да ја гледаме во комбинации кои претходно ги носеше нејзината мајка.

Принцот Винсент

Принцот Винсент Фредерик Миник Александар е роден 26 минути пред неговата сестра близначка Џозефина на 8 јануари 2011 година, со што стана трет во линијата за тронот кога неговиот татко ќе стане крал.

Роден во Ригшоспиталет, истата болница како и неговите браќа и сестри, престолонаследникот Фредерик се пошегува дека требало да се вика Елвис, бидејќи е роден на истиот ден со оваа голема музичка легенда.

На 15 август 2017 година, Винсент и Жозефина започнаа со училиште во Транегордсколен, истото државно училиште во кое одеа неговите браќа и сестри. Пред некој ден го прославија својот 13 роденден.

Принцезата Џозефина

Принцезата Џозефина Софија Ивало Матилда ќе биде четврта во редот за данскиот трон по 14 јануари. Таа и Винсент имаат авантуристички дух и уживаат во бројни авантури, трки и се страсни фудбалски фанови.

Џозефин, која моментално посетува Килдегард, приватно училиште, почнува да експериментира со модата, дури и да ги позајмува старите фустани на мајка си.


Извор: alo.rs