Апокалипсата во црното море-е прашање на време: Русија испорача крстаречки ракети „Калибар“ кај Севастопол, почнуваат напади со подморници! (ВИДЕО)

Руската морнарица во Црното Море забрзано се вооружува со крстаречки ракети, откако беше објавено дека САД подготвуваат план за нанесување фатален удар на Црноморската флота и расчистување на патот за извоз на жито од Украина.

Само неколку дена откако советникот на украинското Министерство за внатрешни работи, Антон Герашченко, објави дека САД интензивно работат на план кој ќе и нанесе немерливи загуби на Русија во Црното Море за да ги ослободи украинските пристаништа, за кои веќе се пишуваше во регионалните медиуми, стигна реакцијата на Москва.

Според „Њузвик“, кој се повикува на стравувањата на властите во Киев, Русија веќе почнала да испорачува ракети „Калибар“ до подморниците стационирани во Севастопол.

– Две фрегати, четири мали брода, две подморници на постојана борбена задача... Сега е јасно дека непријателот планира постојани подморнички напади со крстосувачки ракети „Калибар“ на наша територија – изјави Вадим Сибицки, од главната оперативна управа на Украинското Министерство за одбрана, пренесува  „Њузвик“.

Како што веќе пишуваше српска Република, Црното Море има немерливо геополитичко и геостратешко значење, бидејќи со блокирање на украинските пристаништа, Русија може да го спречи извозот на житарки од оваа земја, што може да го има, а веќе има долгорочни последици врз снабдувањето со храна во светот. 


Да потсетиме, советникот на украинското Министерство за внатрешни работи Антон Герашченко неодамна објави дека Киев го убедил Вашингтон да подготви план за деблокирање на пристаништата во Црното Море.

- Ефективната работа на Украинците на воените бродови ги убеди (САД) да подготват план за деблокирање на пристаништата - напиша Герашченко на Твитер и додаде дека Украина и САД разговараат за испорака на моќно противбродско оружје (Harpoon и Naval Strike Missile 250- 300 км).

Портпаролот на Стејт департментот не можеше да прецизира дали испораката на ова оружје е договорена, но посочи дека САД ќе продолжат да и даваат целосна поддршка на Украина.

„Ние сме водечки светски снабдувач на безбедносна помош за Украина кога и е потребна, и ги охрабруваме сојузниците и партнерите ширум светот да го сторат истото“, се вели во извештајот на „Њузвик“.