Беше опседнат со неа: Еве како изгледаше првата „вереница“ на принцот Вилијам пред Кејт Мидлтон


Кејт и Вилијам се запознаа во 2001 година, за време на нејзините студии

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, принцот и принцезата од Велс, се во брак од 2011 година, а во меѓувреме заедно добија три деца: принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис.

Тие се познаваат многу подолго нивната венчавка од бајките се случила по 10 години врска, а се забавуваат во 2001 година, за време на студирањето.

Бидејќи принцот Вилијам бил многу млад кога ја запознал својата сегашна сопруга, неговиот љубовен живот досега не бил премногу откриен во медиумите, за разлика од многуте љубови на неговиот помлад брат принцот Хари.

Пред да ја запознае Кејт Мидлтон, Вилијам имал неколку не премногу важни врски, а знаеле дека е виден со многу познати убавици.

Тој наводно успеал да запроси друга пред да клекне на едно колено во Африка и да го покаже свршеничкиот прстен на принцезата Дијана на Кејт Мидлтон.

Фановите на Кејт ќе бидат воодушевени кога ќе дознаат дека овој предлог навистина се случил за време на детството на принцот Вилијам.

Кралскиот биограф Роберт Џобсон во 2006 година ја објави книгата „Принцезата на Вилијам“, во која пишува за раната младост на принцот.

- Всушност, Вилијам ја имаше првата „сериозна“ романса кога имаше само седум години. Беше толку опседнат со девојката што и предложил брак – пишува Џобсон.

- Неговата прва љубов се случи додека Вилијам беше на одмор во Балморал. Прво ја виде Ана Мекарти додека минуваше со неговиот брат Хари. Ја погледна синооката, русокоса ќерка на градинарот во Балморал и беше воодушевен. Таа му рекла „здраво“, а Вилијам се изгубил – се наведува во книгата.


Авторот истакнува дека еден од вработените во замокот Балморал му рекол дека малиот принц „за малку ќе паднал од понито“.

- Потоа нашето седумгодишно дете не се одвојувало од девојчето и сите денови од остатокот од одморот ги помина со неа. Приказната вели дека за една недела тој собрал доволно храброст да ја бакне и да ја замоли да се омажи за него. Таа само се насмевнала. Но, за да покаже дека е сериозен, принцот рекол: „Ќе се вратам следната година и ќе се венчаме“, пишува Џобсон.

- Тато ми рече дека ако бакнуваш девојка, мора да се омажиш за неа.

Според овој биограф, очигледно голем обожавател на кралското семејство и Чарлс III, оваа наводна епизода од животот на принцот Вилијам доволно зборува и за неговиот татко, пишува Глоси.

- Ана сериозно го сфати предлогот и им кажа на децата на другите вработени на имотот дека ќе стане принцеза – продолжува Џобсон.

- Станува збор за шармантна приказна за детската љубов, но неговата посветеност покажува дека Чарлс од детството го научил синот да се однесува чесно кога се во прашање жените – пишува Story.hr.

Фото:Инстаграм