Исповед на Ѓорѓе Ѓоковиќ за растењето и бракот со Сашка: Сѐ уште го прогонуваат бившите

Најмладиот брат на Новак Ѓоковиќ, Ѓорѓе Ѓоковиќ, проговори за своето семејство, сопругата Сашка Ѓоковиќ и поранешните девојки

Ѓорѓе Ѓоковиќ, најмладиот брат на Ноле, не го почувствувал товарот на познатото презиме на својот грб, напротив, успеал да си изгради многу успешно име во деловниот свет. Истакнува дека е неизмерно горд на најдобриот тенисер досега, и дека меѓу нив има огромна поддршка. Сега е семеен човек, иако е многу млад, а особено потенцира дека уште од првиот ден знаел дека е во право со Сашка, а таа ќе му биде сопруга.

- Кога имав само 11 години, ја напуштив Србија за да тренирам тенис на Тениската академија Ники Пилиќ во Германија. Тоа не беше лесна одлука, особено за моите родители, но тоа беше моја голема и вистинска желба. После тоа живеев во Америка, Чешка, Франција, Шпанија, а најголем предизвик ми беше кога решив да работам во странство. Животот во странство ми донесе многу, многу искуство во различни култури и средини, научив како да се грижам за себе, како да бидам одговорен за моите постапки, финансии и животот воопшто. Кога решив да се вратам во Србија, се вратив за конечно да поминам повеќе време со семејството и блиските пријатели и не се каам ни секунда што го направив тоа. Многу ми недостигаше Белград, нашиот народ и нашиот менталитет - вели Ѓорѓе и додава:

— Од мал го носам товарот на презимето, притисокот на извонредниот успех на брат ми, но тоа не го сметам за товар. Јас сум најгорд на светот поради сѐ што направил Новак, но и тој ми дава уште поголем мотив со своите успеси да ме турка понатаму во работата. Не се задоволувам со ситници, секогаш одам на највисоките цели. Ја донесов вистинската одлука кога решив да ја градам својата кариера во странство, да ги развивам моите бизниси и да го изградам моето име на тие основи.

Ѓорѓе Ѓоковиќ вели дека се труди да го претстави своето семејство во најдобро светло во јавноста.

- Се трудам да бидам природен, да се претставам себеси и семејството на најдобар можен начин. Не е лесно кога сите погледи се вперени во вас, треба да внимавате на секој чекор и на секој изговорен збор. Се изградив себе си и своето име таму каде што ми е важно, а јавноста секогаш ќе има различни коментари за успехот или неуспехот на секој поединец - нагласи најмладиот Ѓоковиќ, кој потоа целосно ја објасни природата на својата работа.

— Спортот е дел од мојот живот, пораснав на спортски терени и секогаш на некој начин ќе бидам поврзан со нив. Мојата примарна работа е инвестициско банкарство, а тенискиот турнир е чисто задоволство и емоција во која уживам изминативе 3 години и се борам за АТП лиценцата да останам уште многу години во Белград.

Ѓорѓе се обиде да го прикаже своето семејство, кое вклучува толку многу успешни луѓе.

- Секое семејство е единствено на свој начин. Имав многу убаво детство во кое ги поминав првите 7 години на Копаоник опкружен со моето семејство. Родители, браќа, тетка, вујко, братучеди од тетка... сите заедно пораснавме во мала средина и тоа ме научи за вистинските вредности на животот, за вредностите на семејството и роднините. Јас сум во чест контакт со моите браќа, секако дека секогаш е предизвик со оглед на тоа што сите тројца живееме на различни страни на светот, но како што одминува времето некако почесто се гледаме. Сега кога создаваме семејства, сигурен сум дека во иднина ќе станеме уште поблиски и ќе поминуваме повеќе време заедно.

Ѓорѓе Ѓоковиќ не ги експонираше во јавноста своите девојки, а сега откри и зошто.

— Не е мала работа да се најде животен партнер, личност со која ќе изградиш семејство и ќе го поминеш животот. Во мојот случај, тоа беше многу предизвик. Бев внимателен бидејќи не сакав да разоткривам некој што мислам дека нема да ми биде животен сопатник. Не можев да спречам објавување слики на Инстаграм и другите социјални мрежи со некои поранешни партнери, но се воздржував да ги коментирам со причина додека не се уверам целосно дека оваа личност е вистинската. Не сакав да им давам значење на луѓето кои не го заслужуваат тоа. Со Сашка го имав тоа чувство од првиот ден. Нашата врска брзо прерасна во свршувачка, брак и сега семејство со нашиот син. Со неа сè одеше природно, без прилагодувања, со многу искрени емоции, со многу љубов и затоа денес можам со гордост да ја наречам сопруга.


Тој истакнува дека денес како семеен човек дефинитивно е среќен и целосно исполнет.

- Дефинитивно. Уживам во многу убав и хармоничен живот со Сашка и нашиот син. Ние сме млади родители, секој ден учиме нови работи. Најважно е дека сме многу усогласени со идеалите на животот, со начинот на кој сакаме да го воспитуваме Александар и ги поставивме темелите за животот што и двајцата го посакуваме - рече Ѓоковиќ и откри како Сашка го освоила.

— Сашка е единствена по многу нешта. Таа е брутално искрена, многу емотивна, имагинативна, вредна, а сето тоа стои зад убавата и згодна русокоса девојка која ме освои со првата насмевка и контакт. Нејзината нежност ми отвори различни портали на емоции и љубов за кои мислев дека не постојат.

Тој се осврна и на своите поранешни „љубовни проблеми“ и откри дека имал проблеми со поранешните девојки кои не се покажале коректни по раскинувањето.

- Да, за жал. Чудно е како луѓето со кои сте делеле некаква интимност можат да се свртат и да станат гранични психопати. Врските од интерес не можат да траат вечно. Нема потреба премногу да се коментираат луѓе без професии кои се обидуваат да создадат лажна слика за себе во јавноста на сметка на моето име. Маските и неискрените емоции мора да паднат во одреден момент. Се обидуваат да привлечат внимание со злонамерни потези, да се пробијат низ медиумите, но никој нема да може да го потресе моето семејство. Злонамерните лица нема да имаат можност да ги исполнат своите цели бидејќи секогаш ќе се трудам да го заштитам семејството, а мојот брак со Сашка е повеќе од цврст и стабилен за да не обрнуваме внимание на ваквите обиди.

Извор: stil.kurir.rs