Како супер тајниот американски шпионски авион по грешка заврши на територијата на СССР

Во ноември 1969 година, во Советскиот Сојуз пристигна предвремен Божиќна подарок од Соединетите држави: елегантен авион многу сличен на познатиот шпионски авион СР-71 Блекбурд, помал во големина, долг само три метри.

Американската дарежливост не била намерна, потсетува на The National Interest. Авионот всушност бил беспилотно летало од последната генерација, испратен во мисија да фотографира комунистички нуклеарни објекти во Кина. Беспилотното летало ја заврши својата работа, но не успеа да се сврти и продолжи кон север, кон Сибир, пред да се сруши.

Беспилотниот дрон беше Д-21. Со своите елегантни крилја на делта, Д-21 потсетуваше на минијатурен SR-71, што не беше случајно, со оглед дека обајцата беа производи на одделот за тајни проекти Skunk Works.

Шпионирањето на СССР од воздух во 1960-тите стана вистински проблем за момците од Вашингтон. Советските ракети земја- воздух, како онаа што собори У-2 над Русија во 1960 година, ги направија фотографските мисии над комунистичката територија многу поопасни. СР-71 може да лета доволно брзо и доволно високо за да остане безбеден, но зошто да се стават во опасност авион и пилот кога истата работа може да ја изврши и робот? Некој излезе со идеја дека можат да измислат нешто со што можат мирно да шпионираат за Советскиот Сојуз.

Јавен домен

Идејата беше да се постави Д-21 на М-21, специјално модифициран двосед SR-71, според документите што неодамна беа декласифицирани од Државната канцеларија за извидување на САД.

По завршувањето на мисијата, дронот ќе го исфрли својот филмски додаток, кој би бил грабнат во воздухот од страна на транспортниот авион Ц-130. Но, проблемите со лансирањето, вклучително и несреќа во која се урна М-21 и смртта на еден член на екипажот, на крајот доведоа до новото летало за лансирање за подобрениот Д-21Б да биде авион Б-52Х.

За жал, проектот не помина како што беше планирано. Вкупно четири летови Д-21Б се направени од авиони Б-52, кои полетаа од Гуам. Нивната цел беше комунистичка Кина, поточно Кинескиот центар за нуклеарно тестирање во Лоп Нора.

Сите летови беа неуспешни. Од последните три летови во два случаи не е можно да се обноват инсертите со филмот, кои на крајот завршија во Тихиот океан додека еден дрон се сруши во Кина. И четвртиот, како што веќе знаеме, заврши во Советскиот Сибир - каде што падна во рацете на властите на земјата.

Како што пишуваат руските историчари на авијацијата, Јефим Гордон и Владимир Ригамант, „ова се покажа како голем интерес за советската авијациска индустрија, со оглед дека станува збор за прилично компактна машина со модернизирана опрема за извидување дизајнирана за долги летови со голема суперсонична брзина во услови на кога многу водечки компании, организации во воздушната, електроника и одбранбена индустрија им е задача да го проучат дизајнот на Д-21, заедно со материјалите што се користат во неговата конструкција, технологија на производство и опрема “.

Резултатот од истражувањето беше проектот „Ворон“ за развој на суперсоничен дрон за стратешко извидување. Овие беспилотни летала требаше да бидат лансирани од бомбардер Ту-95 или Ту-160. Системот на погон на цврсто гориво ќе го забрза беспилотното летало на суперсонична брзина по одвојувањето, а потоа моторот со полнење-авион ќе влезе во приказната. Леталото потоа следеше однапред програмирана патека на летот користејќи систем на инерцијална навигација. Откако дронот ќе се врати во базата, филмскиот инсерт ќе биде исфрлен и падобран, по што дронот ќе слета.

Сепак, и американските и советските беспилотни летала „паднаа“ како жртви на напредокот во сферата на шпионските сателити кои можат да летаат преку странска територија без страв дека ќе бидат соборени.

Но, никој не може да ги обвини Советите дека се скржави. Бен Рич, инженер од Локхид, кој работел на Д-21, се сеќава дека му е дадена метална плоча од вработен во ЦИА во средината на осумдесеттите години на минатиот век, која беше дел од Д-21 што се сруши во Сибир и беше пронајден од пастир. Делото му беше предадено од агент на КГБ.